Dünya Haberleri

DÜNYA

  Le Pen parti başkanlığını kızına bırakıyor

  A.A.
  12.01.2011 - 12:46 | Son Güncelleme:

  Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Jean Marie Le Pen, bu hafta sonu düzenlenecek kongrede parti genel başkanlığını kızı Marine Le Pen'e devredecek.

  Tours kentinde cumartesi günü düzenlenecek olan kongrede, uzun bir süredir Ulusal Cephe Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı olan Marine Le Pen'in, tek rakibi Bruno Gollhisch karşısında seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  Son 50 yıldır Fransız siyasetine yabancı düşmanlığı içeren politikalarıyla damgasını vuran 82 yaşındaki Jean Marie Le Pen, kongrenin sonunda parti liderliği görevinden ayrılacak.

  Jean Marie Le Pen, Musevilere ve Müslümanlara yönelik hakaretleri yüzünden birçok kez Fransız mahkemelerinde yargılanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştı.
  Fransız siyaset tarihinde uzun bir süre marjinal hareket olarak kalan aşırı sağ, Jean Marine Le Pen ile oylarını 2002 yılında yüzde 17'lere kadar çıkartmayı başarmıştı.

  Fransa'da 2002 yılında düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerin ilk turunda Le Pen, büyük bir başarı elde etmiş, Sosyalist lider Lionel Jospin'in ikinci tura çıkmasına engel olmuş ve bu sonucun andından Jospin siyaseti bırakmak zorunda kalmıştı.

  Son yıllarda oy oranı düşen Ulusal Cephe Partisi'nin, Marine Le Pen'in daha fazla ön plana çıkması ve babasına oranla daha ılımlı söylemler geliştirmesi sonucu popülaritesinde tekrar artış gözleniyor.

  Siyasi gözlemciler, Marine Le Pen'in aşırı sağın oylarını artırmasının, gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez sağın lideri Nicolas Sarkozy için tehdit oluşturacağı görüşünde.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı