GeriDünya Le Pen Londra’da protesto edildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Le Pen Londra’da protesto edildi

Le Pen Londra’da protesto edildi

Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalan aşırı sağcı parti Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen gösteriyle protesto edildi.

İNGİLTERE’de birçok sendika ile inanç gruplarının destek verdiği Faşizme Karşı Birleş (UAF) adlı sol görüşlü grup tarafından düzenlenen, “Le Pen’i Durdurun! Faşizmin Avrupa’ya dönüşüne hayır” başlıklı gösteri için eylemciler yağmurlu havaya rağmen Fransa’nın Londra Büyükelçiliği önünde toplandı.

Irkçılık ve faşizm karşıtlarının bir araya geldiği eylemde, Le Pen’in seçimlerin ikinci turuna kalmasına yönelik tepkiler dile getirilirken, göstericiler ayrıca Le Pen’i “göçmen karşıtı”, “antisemitik” ve “İslamofobik” olmakla suçladı
Eylemciler gösteride, “Le Pen’e hayır” ve “Naziler bir daha asla, Le Pen asla” sloganları atarken, ellerinde ise üzerinde, “Le Pen, bir daha asla”, “İslamofobiye hayır” ve “Faşizme hayır” yazılı pankartlar taşıdı.

Le Pen Londra’da protesto edildi

‘O FİKİR MİDE BULANDIRIYOR’
Etkinliğin organizatörlerinden ve UAF’nın Eş-Sekreteri Weyman Bennett, Fransa’nın yeni cumhurbaşkanının bir faşist olabileceği fikrinin mide bulandırdığını söyleyerek, “Marine Le Pen’in sicili kendisi yerine zaten konuşuyor. Savunduğu faşizm, Müslümanları, Yahudileri, sendikacıları, faşizmin yeniden damgalanması yolunda duran herkesi tehdit ediyor” dedi.
Londra’da düzenlenen protestoyla Fransa’daki faşizm karşıtlarına desteklerini ilettiklerini dile getiren Bennett, “Le Pen’in İslamofobisi ve antisemitizmiyle olabildiğince geniş çaplı ve geniş katılımlı bir koalisyonla mücadele edilmelidir” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle