Dünya Haberleri

  Le Pen karşıtlarından ‘Oy vermeyin’ çağrısı

  AA
  01.05.2017 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Fransa’da Le Pen’in cumhurbaşkanı seçilmesini istemeyenler birbiri ardına açıklama yapıyor. Fransız avukatlar imza kampanyası başlatırken, Genel İş Konfederasyonu (CGT) Başkanı Philippe Martinez ile Jean-Luc Melenchon Le Pen’e oy verilmemesi çağrısı yaptı.

  FRANSA’da birkaç avukatın, aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen’e karşı başlattığı imza kampanyasını binden fazla avukat imzaladı. İlk olarak Paris’te çalışan birkaç avukatın başlattığı kampanyayla imzaya açılan bildiride, Le Pen’in iktidara gelmesi halinde ‘hukuk düzeninin sona ereceği’ ifade edildi. Fransa Cumhuriyetinin adalet, eşitlik, dayanışma, güvenlik, çoğulculuk, inançlara saygı gibi kavramlar üzerine kurulu olduğu belirtilen bildiride, bu değerlerin ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve otoriterlikle değiştirilmeye çalışıldığı kaydedildi. Geçen hafta cuma günü sosyal ağlar vasıtasıyla dağıtılmaya başlanan bildiriye binden fazla Fransız avukat imza attı.

  Le Pen karşıtlarından ‘Oy vermeyin’ çağrısı
  YÜZDE 0’I LE PEN’E OY VERMELİ

  Fransa’nın en büyük iki işçi birliğinden Genel İş Konfederasyonu’nun (CGT) Başkanı Philippe Martinez de Marine Le Pen’e oy verilmemesini istedi. Le Parisien gazetesine konuşan Martinez, ikinci turda Le Pen karşıtı bir tutum benimsenmesi çağrısı yaptı. Doğrudan Macron’un desteklenmesini de talep etmeyen Martinez, Le Pen’in eskiden liderliğini yaptığı Ulusal Cephe’nin ırkçı ve otoriter bir parti olduğunu, bireysel ve kolektif özgürlükleri hiçe saydığını belirtti. Martinez, “CGT sempatizanlarının yüzde sıfırı Ulusal Cephe’ye oy vermeli” ifadelerini kullandı.

  Le Pen karşıtlarından ‘Oy vermeyin’ çağrısı
  ÇOK KÖTÜ BİR HATA OLUR

  23 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda elenen aşırı solun adayı Jean-Luc Melenchon, ikinci tur için aşırı sağcı Marine Le Pen’e karşı oy kullanılması çağrısında bulundu. Daha önce seçmenlerine herhangi bir öneride bulunmayacağını bildiren Melenchon, TF1 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ikinci turda Le Pen’e oy vermenin ‘çok kötü bir hata’ olacağını kaydetti. Pozisyonunda bir belirsizlik olduğu eleştirilerini reddeden Melenchon, “Ulusal Cephe’ye oy vermeyeceğim. Ulusal Cephe’yle mücadele ettim” dedi.
  Melenchon, cumhurbaşkanı seçiminin birinci turunun ardından sosyal medya hesabından görüntülü mesaj ile yaptığı açıklamada, “Gidip oyumu kullanacağım. Hangi adaya oy vereceğimi söylemiyorum fakat kime oy vereceğimi bilmek için kahin olmak gerekmez” şeklinde konuşmuş, bu da Melenchon’un aşırı sağcı Ulusal Cephe’ye karşı net bir tavır almadığı eleştirilerini beraberinde getirmişti. Aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen de Melenchon’un taraftarlarına hitaben yayımladığı mesajda Emmanuel Macron’a karşı cephe oluşturma çağrısı yapmıştı.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı