GeriDünya 'Euro öldü, franka dönelim'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Euro öldü, franka dönelim'

'Euro öldü, franka dönelim'

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Emmanuel Macron ile birlikte ikinci tura kalan aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, AB para birimi euro'nun öldüğünü öne sürerek, Fransa'nın ulusal para birimi frank'a geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Fransa'da yayımlanan "Parisien" gazetesine demeç veren Le Pen, euro'nun Fransız ekonomisi için yük olduğunu belirtti. "Fransa'nın ulusal para birimini kontrol edebilmesi gerekiyor. Para birimini ekonomiye adapte edebilmesi gerekiyor. Zira bugün tek bir para birimi yük oluşturuyor" diyen Le Pen, euro'nun öldüğünü öne sürdü. 

İKİNCİ TUR 7 MAYIS'TA

Le Pen, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ulusal para birimini kontrol etme hakkını elde etmeyi ve euro'yu büyük firmaların sadece uluslararası ticarette kullanacağı bir para birimine dönüştürmeyi planladığını kaydetti. Daha önce Le Pen, seçimleri kazanması durumunda 2018 yılının ilk yarısında AB'den ayrılmak için referandum düzenlemeyi planladığını belirtmişti. 23 Nisan'daki seçimin ilk turunda oyların yüzde 24'ini alan Emmanuel Macron ve yüzde 21.3'ünü alan Le Pen ikinci turda yarışmaya hak kazanmıştı. Fransızlar, ikinci tur için 7 Mayıs'ta sandığa gidecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle