GeriDünya Le Figaro: Türkiye-İsrail ittifakı sınanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Le Figaro: Türkiye-İsrail ittifakı sınanıyor

Lübnan krizinin Türkiye ile İsrail arasındaki “ittifakı” sınadığı öne sürüldü. İki ülke arasındaki askeri işbirliğine dikkat çeken Le Figaro gazetesi, “Türkiye’nin, İsrail ile olan stratejik ittifakı ile ‘kardeş’ Müslümanlara dayanışma ve Amerikan karşıtı hissiyatı arasında sıkıştığı” yorumunu yaptı.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, “Türkiye’nin İsrail ile olan ittifakı sınanıyor” başlıklı haberinde Lübnan krizinin ikili ilişkiler üzerindeki etkisini değerlendirdi.

İstanbul’un Beyoğlu semtindeki İsrail karşıtı posterler ile genç sanatçıların dile getirdikleri tepkileri aktaran gazete, Lübnan savaşının, İsrail ile olan ilişkilerinden dolayı Türkiye’yi zor durumda bıraktığını savunurken, “Türkiye’nin, İsrail ile olan stratejik ittifakı ile ‘kardeş’ Müslümanlara dayanışma ve Amerikan karşıtı hissiyatı arasında sıkıştığı” görüşünü öne sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “masumları katleden bir zihniyet haklı çıkarılamaz” yolundaki sözlerini aktaran gazete, Ankara’daki “İslamo muhafazakar” hükümetin İsrail’e kınama üstüne kınama yaptığını kaydetti.

İSRAİL İLE İYİ İLİŞKİLERİ OLAN TEK BÖLGE ÜLKESİ

Le Figaro, Türkiye’nin Filistin’de kaçırılan İsrailli askerin serbest bırakılması için Suriye Devlet Başkanı Esad nezdinde girişimlerde bulunduğunu anımsattıktan sonra Türkiye’nin, bölgede İsrail ile “iyi ilişkiler”i olan tek Müslüman ülkesi olduğuna dikkat çekti.

Türkiye ile İsrail arasında 1996 yılında yapılan askeri işbirliği anlaşmasına ve İsrail uçaklarının Anadolu hava sahasındaki eğitim uçuşlarına işaret eden gazete, Türkiye’de iki ülke arasındaki “pakta sadık” çok az sayıda kişinin İsrail’in “kendini savunma hakkı”na destek verdiğini kaydetti.

CHP Milletvekili Nuri Çilingir’in Hizbullah ile mücadeleyi PKK’ya karşı verilen mücadele ile karşılaştırdığını kaydeden gazete, ancak Çilingir’in açıklamalarının ender rastlandığını belirtti. Şimdiye kadar 66 milletvekilinin Türk-İsrail Dostluk Grubu’ndan istifa ettiğine dikkat çeken gazete, oysa Lübnan krizine kadar 550 üyelik TBMM’den 263 üyesinin bu grupta yer aldığını anımsatarak, bunun da ikili ilişkilerin gücünü yansıttığı yorumunu yaptı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış’ın İsrail’in “insanlık suçunu” işlediği açıklamalarının ilişkilerin iyileşmesine katkıda bulunmayacığını öne süren gazete, birçok Türk kentinde İsrail karşıtı gösterilerinin yapıldığını, İslamcı çevrelerinde “en çılgın söylentiler”in dolaştığını yazdı.

Gazete bu çerçevede Genelkurmay Başkanlığına ataması yapılan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın “Yahudi” olduğu iddialarına dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle