GeriDünya Lavrov'dan Davutoğlu'na telefon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lavrov'dan Davutoğlu'na telefon

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Antalya'da bugün meydana gelen kaza ile ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu aradığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan resmi açıklamada, Lavrov'un telefon görüşmesinde Rusya'nın kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve yaralılara kapsamlı yardım yapmaya hazır olduğunu söylediği kaydedildi.

Açıklamada Lavrov'un "Rus vatandaşlarının Türkiye ziyaretleri sırasında güvenliğinin acil şekilde sağlanması ve Rus turistlerin can güvenliği konusunda tur operatörlerinin sorumluluğuna dikkati çektiği" belirtildi.

Davutoğlu'nun Antalya'daki kazada hayatını kaybeden Rus vatandaşlarının ailelerine baş sağlığı dilediğinin belirtildiği açıklamada, iki bakanın telefon görüşmesi sırasında ayrıca İran'ın nükleer programı ve diğer uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduğu vurgulandı.

Bu arada, Rusya Turizm Sanayiciler Birliği (RUTI) de yaptığı açıklamada, Türkiye'de 13 Rus vatandaşının hayatını kaybettiği kaza ile ilgili şu anda yorum yapmak için çok erken olduğu uyarısında bulundu.

RUTI Sözcüsü İrina Tyurina Rus Vesti televizyonuna yaptığı açıklamada kazanın nedeninin henüz bilinmediğini belirterek, "Otobüsün sabah saat 4'te Pamukkale'den hareket ettiğini ve içinde 5'i çocuk 36 kişi bulunduğunu biliyoruz. 2 saat sonra molanın ardından tekrar hareket etmiş ve bu trajedi de mola yerinden 3 kilometre sonra meydana gelmiş. Bu kazanın nedenleri bilinmiyor. Otobüs köprü bariyerleri üzerinden Aksa Nehri'ne uçmuş" dedi.

Tyurina, "Seyahat acentaları yerel lisanslı ulaştırma şirketleriyle çalışıyor ve araçlarını bunlardan seçiyor. Ne olduğunu bilmiyoruz. Belki de otobüs şoförünün hatası bile yok. Söz konusu kişi o anda kalp krizi geçirmiş de olabilir" diye konuştu.

Sözcü, Vesti muhabirinin tazminatla ilgili sorusu üzerine yurtdışına seyahat eden tüm Rus vatandaşlarına sigorta yapıldığını belirterek, sigorta şirketinin tıbbi yardımı, cenazelerin ve yaralıların ulaştırmasıyla ilgili tüm masrafları karşıladığını kaydetti.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'na ait içinde 5 uzman doktor bulunan bir uçak bugün öğleden sonra Antalya'ya hareket etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de yayımladığı mesajda kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek, Dışişleri, İçişleri, Kamu Sağlığı ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile Acil Durumlar Bakanlığı'na otobüs kazası mağdurlarına her türlü yardımın yapılması talimatını vermişti.

Medvedev'in ayrıca, Rusya Genel Savcısı Yuri Çayka'ya da Türk güvenlik yetkililerinin kazanın nedeni araştırma çalışmasına katılması talimatı da verdiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle