GeriDünya Laurent Fabius aklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Laurent Fabius aklandı

Fransa'da 1984-1986 yılları arasında kanların test edilmeden piyasaya sürülmesi ve dolayısıyla AİDS virüsünün yayılmasından sorumlu tutulan dönemin Başbakanı Laurent Fabius ve Sosyal İşler Bakanı Georgina Dufoix suçsuz bulundu. Altı milletvekili, altı senatör ve üç Yargıtay üyesinden oluşan Cumhuriyet Yüksek Mahkemesi, sadece dönemin sağlık bakanı Edmond Herve'yi suçlu buldu ancak mahkumiyetine gerek olmadığına yönelik bir karar aldı.

O yıllarda kan nakilleri ile AİDS mikrobu kapanların ailelerinin büyük tepki gösterdiği kararda 50'ye yakın tanık dinlendi ve toplam 53 sayfalık iddianame incelendi. Halen Fransa Parlamentosu Başkanı olan Laurent Fabius'un üç ile beş yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılandığı davada ‘suçsuz’ bulunması, iktidardaki Sosyalist Parti'yi rahatlattı.

Sosyalist Parti üyesi Laurent Fabius, o yıllarda Başbakan olarak görev yapıyordu. 1984-1986 yılları arasında hastalara dağıtılan kanlardan 1300 kişi AIDS virüsü kaptığı ve bunlardan 600'ünün yaşamını yitirdiği iddia edilmişti. Her üç politikacı o yıllarda ABD'li Abbott adlı bir laboratuarın geliştirdiği AİDS testinin bilinmesine rağmen bu yolu kullanmamakla sorumlu tutuluyor ve Fransız Pasteur Enstitüsü'nün bu alanda yaptığı araştırmaları beklemekle suçlanıyorlardı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle