Dünya Haberleri

DÜNYA

  Latin Amerika ekonomileri alarm veriyor

  Hürriyet Haber
  23.07.2001 - 18:25 | Son Güncelleme:

  Arjantin'de son gelişmelerin bu ülkenin bir ödeme krizi içine düşebileceği kaygılarını artırması üzerine, uluslararası ekonomi çevrelerinde Latin Amerika'nın üç büyük ekonomisi yakın gözlem altına alındı.

  Latin Amerika'nın en büyük ekonomileri arasında yer alan Brezilya, Meksika ve Arjantin'in oldukça kritik durumda olduğunu gösteriyor. 

  Rakamsal büyüklükler, ekonomilerinin sağlığı Latin Amerika kıtası olduğu kadar bütün dünya için önemli sonuçlar doğuracak bu üç kilit ülkenin durumlarını ortaya koyuyor. Latin Amerika'nın 3 büyüğünün şu anki mali durumları şöyle: 

  ARJANTİN

   Uluslararası rezervler: 18 Temmuz 2001 itibariyle 23.99 milyar ABD Doları.

   
  Kamunun toplam brüt borç tutarı: 2000 yılı sonu itibariyle 128 milyar dolar. Bu tutarın bu yıl sonuna dek 88 milyar doları dış borçlar olmak üzere toplam 137 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

   
  Yılın geri kalanında vadesi dolacak (ödenmesi gereken) borç tutarı: 2.9 milyar doları dış borçlar olmak üzere toplam 7.7 milyar dolar.

   
  Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yıl sonuna dek beklenen kaynak: 2.5 milyar dolar. 

  Arjantin hükümeti, IMF'nin yanı sıra yıl sonuna dek Dünya Bankası'ndan 800 milyon dolar, İnter-Amerikan Kalkınma Bankası'ndan 1 milyar dolar ve İspanya Hükümeti'nden yaklaşık 500 milyon dolar olmak üzere 2.3 milyar dolar dış kaynak bulabilecek.

  IMF yetkilileri, geçen yıl 40 milyar dolarlık bir kurtarma paketi hazırladıkları Arjantin için, bu paketin dışında yeni kaynak sağlamayacaklarını bildiriyorlar. 

  BREZİLYA

   Uluslararası rezervler: 19 Temmuz itibariyle 36 milyar ABD Doları.

   Kamunun toplam net borç tutarı: Mayıs sonu itibariyle 246,6 milyar dolar. Bu tutarın 195 milyar dolarlık bölümünü iç, 51,6 milyar dolarlık bölümünü ise dış borçlar oluşturuyor.

   
  Yılın geri kalanında vadesi dolacak dış borç ve faiz ödemeleri tutarı: 4.5 milyar dolar.

   
  IMF'den yıl sonuna dek beklenen kaynak: 1.2 milyar dolar.

  IMF'nin öncülüğünde 1998 yılında hazırlanan 41.5 milyar dolarlık bir kredi paketini kullanmakta olan Brezilya, Arjantin'deki krizin derinleşmesi durumunda IMF ile yeni bir kredi anlaşması için görüşebileceğini açıklamış bulunuyor.

  MEKSİKA

   
  Uluslararası rezervler: 13 Temmuz itibariyle 38.6 milyar ABD Doları.

   
  Kamunun toplam net borç tutarı: Mayıs ayı itibariyle yaklaşık 143 milyar dolar. Bu tutarın 64 milyar dolarlık bölümü iç, 79 milyar doları dış borçlardan oluşuyor.

   
  Vadesi dolacak borç tutarı: Resmi açıklamaları göre Meksika'nın Nisan-Aralık 2001 ayları arasında 9.2 milyar dolarlık dış borç ödemesi yapması gerekiyor.

   
  IMF ile ilişkiler: Meksika'nın IMF ile mevcut kredi anlaşması bulunmuyor. Ancak, IMF istediği takdirde Meksika'ya olağanüstü kredi açabileceğini açıklamış bulunuyor.

  Meksika, IMF'nin ekonomik programlarını başarıyla yürüten ve sağlam bir mali sektöre sahip olan ülkeler için sağladığı bu olanağı kullanıp kullanmayacağına henüz karar vermedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı