GeriDünya Lal Mescid intifadası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lal Mescid intifadası

Lal Mescid intifadası
refid:6827595 ilişkili resim dosyası

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Taliban yanlılarının kalesi haline gelen Lal Mescid (Kızıl Cami), dün adeta bir meydan muharebesine sahne oldu.

Camiyi kuşatan Pakistan güvenlik güçleri militanlarla savaştı, 11 kişi öldü. Cami hoparlörlerinden yapılan anonslarda, "intihar saldırılarının başlaması" emredildi.

PAKİSTAN’da şeriat yanlılarıyla hükümet arasında giderek artan gerilim, Talibancıların İslamabad’daki merkezi olan Lal Mescid’de dün sıcak çatışmaya dönüştü.

Aynı zamanda "İslami okul" olan camiye devam eden ve aralarında silahlı gençlerle kara çarşaflı onlarca kadının da bulunduğu aşırı dinci öğrenciler, dün öğle saatlerinde yakınlardaki bir polis merkezine yürüyüş düzenleyerek cami etrafına barikat inşa edilmesini kınamak istedi. Polis ve jandarma yürüyüşçülere biber gazıyla karşılık verince, silahlı ve maskeli bazı öğrenciler 200 metre uzaklıktan kalaşnikoflarla ateş açtılar. İki polisle bir askerin ölmesi üzerine güvenlik güçleri, grubu camiye kadar püskürtürken, sekiz öğrenci öldürüldü, onlarca kişi yaralandı.

ÇOK YAŞA TALİBAN

Kuşatılan camideki militanlarla polis arasındaki çatışmalar dört saat sürdü. Bu arada hoparlörlerden, "Camimize saldırdılar. Fedakarlık vakti geldi. İntihar bombacıları yerlerini alsın" anonsları yapıldı. Dışarıdaki bir başka öğrenci grubu da, bölgedeki Çevre Bakanlığı da dahil iki hükümet binasını molotof kokteylleriyle ateşe verdi ve "Çok yaşa Taliban" sloganları attı. Hükümetin görevlendirdiği arabulucu milletvekili Şah Abdülaziz, camideki militanların lideriyle görüştü. Varılan "ateşkesin" geçici olduğu yorumları yapılıyor.

Başkentte kendi ahlak polisini oluşturup şeriat mahkemeleri kuran ve bir "gölge devlet" haline gelen Lal Mescid militanları, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref liderliğindeki asker kökenli iktidara başkaldırıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle