GeriDünya Lal imamı öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  38
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lal imamı öldü

Lal imamı öldü
refid:6867399 ilişkili resim dosyası

İslamabad’daki Lal Mescidi’nde rehin aldıkları kadın ve çocuklarla birlikte direniş yapan İslamcı militanlar teslim olmayınca Pakistanlı güvenlik güçleri operasyon başlattı. Operasyonda direnişçilerin lideri Abdülraşid Gazi’nin de bulunduğu en az 50 İslamcı militanla 8 asker öldü. Lal Mescidi büyük ölçüde kontrol altına alınırken, medresede eylem kısmen sürüyor.

PAKİSTAN’da Taliban yanlılarının toplandığı Lal Mescidi’ndeki militanlarla yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, güvenlik güçleri önceki gece operasyona başladı. 150 rehinenin tutulduğu belirtilen mescitte çıkan ve dün de gün boyu devam eden şiddetli çatışmalarda, aralarında direnişçi imam Abdülraşid Gazi’nin de bulunduğu en az 50 İslamcı militanla 8 asker öldü. 25 asker yaralandı. 60 militan ise sağ ele geçirildi.

Pakistan hükümeti, eski başbakanlardan Çaudri Şecaat Hüseyin başkanlığındaki bir heyeti, militanların lideri cami imamı Abdülraşid Gazi ile görüşmek üzere görevlendirmişti. Heyet, megafon ve cep telefonu aracılığıyla Gazi ile yaklaşık 9 saat süren bir görüşme yaptı, ancak bir uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine, geceyarısından sonra, güvenlik güçleri harekete geçti ve mescidi bastı. Mescitteki militanların direnişini kırmak için çatışmaya giren güvenlik güçleri, ilk aşamada mescitteki 26 çocukla 50 kadar kadını kurtardı. Mescitten çıkan burkalı kadınlar, silah sesleri ve patlamalar arasında yürüyerek olay yerinden uzaklaştı.

Ordu sözcüsü General Vahid Erşad, çatışmaların sürdüğünü belirtti ve "Fazla zarar vermemek için adım adım yaklaşıyoruz. Direniş külliyenin çeşitli yerlerinde sürüyor. Teslim olanlar tutuklanacak, diğerleri ise savaşçı olarak değerlendirilecek ve öldürülecek" dedi. Erşad ayrıca, militanların lideri Gazi’nin, içeride kadın ve çocukları canlı kalkan olarak kullanarak kendisine barikat kurduğunu sözlerine ekledi.

DİRENİŞ LİDERİ ILIMLI BİR GENÇTİ

Askeri yetkililerin, operasyondan önce, 400 kefen ısmarladığı belirtiliyor. Makineli tüfekler, roketatarlar, el bombaları, küçük silahlar ve molotof kokteylleri bulunan militanlar, üslendikleri camiden savaşırken, minarelerden de ateş açıyor ve şiddetle direniyorlar. Pakistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada medresenin bodrum katında yaşanan şiddetli çatışmalarda direnişin lideri Raşid Gazi’nin (43) öldüğü bildirildi.
/images/100/0x0/55eb4d3ef018fbb8f8b87401

Direnişe liderlik eden Raşid Gazi’nin (43), üniversite yıllarında ılımlı bir genç olarak bilindiği, hatta yaşam tarzı nedeniyle Lal Mescidi’nin imamı olan babası tarafından dışlandığı anlatılıyor. Kuadi Azam Üniversitesi mezunu olan tarih master’ı sahibi Gazi, babasının rakip tarikat üyeleri tarafından öldürülmesi üzerine İslami harekete katılmıştı. Operasyon başladığında "şehit olacağım" demişti. Şeriatçı Gazi’nin ağabeyi Mevlana Abdülaziz geçen hafta Lal Mescidi güvenlik güçleri tarafından ablukaya alındığında çarşaf giyerek kaçmaya çalışmıştı.

Pakİstan’da radİkal İslam nasIl büyüdü

Pakistan’da radikal İslam’ın çığ gibi büyümesinde en büyük rolü medrese denen din okulları oynadı.

Medrese sayısındaki patlama 1980’li yıllarda Afganistan’da SSCB ordusuna karşı sürdürülen savaş sırasında meydana geldi.

Batı ve Arap ülkelerinden gelen para yardımıyla, medreselerin sayısı hızla artı.

Ülkede resmi rakamlara göre 13 bin, bağımsız kaynaklara göre 20 bin medrese var.

Kızıl Ordu’ya karşı mücahit yetiştiren medreseler, şimdi Afganistan’daki Taliban’a militan yetiştiriyor.

Bu okullarda, fakir ailelerden toplanan 1 milyon kadar çocuk okuyor. Kızların devam ettiği okullar da var. Bunlardan biri de şiddetli çatışmaların yaşandığı Lal Mescidi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle