GeriDünya Lakabı ‘kasap’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lakabı ‘kasap’

Lakabı ‘kasap’
refid:3743408 ilişkili resim dosyası

Ariel Şaron, 1928’de doğdu. 14 yaşında İsrail Ordusu’na girdi. Ordu bünyesinde özel komando birliği kurarak ülke güvenliğinin korunmasında etkin görev üstlendi. Tel Aviv Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördü. Komutasındaki İsrail askerleri 1953 yılında bir Filistin köyünü basarak 60 sivili katletti. Tarihçilere göre Şaron, bu saldırı sırasında askerlerine 'herkesi öldürün' emri verdi.

1967’deki 6 Gün Savaşı’nda yer aldı ve 1972’de ordudan ayrıldı. Aradan bir yıl geçmeden 6 Ekim 1973’de, Mısır’ın tüm Sina Yarımadası’nı aldığı büyük zaferiyle sonuçlanan, İsrail’in en büyük dini bayramına denk gelen Yom Kippur Savaşı’nda orduya geri çağrıldı.

Knesset’e 1973’te seçildi. Bir yıl sonra istifa ederek dönemin Başbakanı İzak Rabin’e güvenlik danışmanı oldu. 1982 yılında Savunma Bakanı oldu, 18 Eylül 1982'de İsrail Ordusuna "Filistin mülteci kamplarının yerle bir edilmesi" emrini verdi.

Saldırı sonucunda 600 Flistinli ölürken, 1800 Filistinlinin kayıp olduğu açıklandı. Filistin kaynakları hiçbir iz bırakmadan kaybolan sivillerin Falanjist milisler ve İsrail askerleri tarafından öldürüldükten sonra gizlice gömüldüğünü iddia etti.

SABRA VE ŞATİLA KATLİAMINDAN SORUMLU BULUNDU

Otobiyografisinde, katliam emirlerinin bazılarını kabul etti ve bunları 'hata' olarak niteledi. 1983 yılında hakkında soruşturma açıldı. Sabra ve Şatilla katliamlarından 'dolaylı olarak sorumlu' bulundu ve bakanlık görevinden azledildi.

Şaron, bundan sonra "kasap" diye anıldı. İsrail sağı için her zaman popüler bir sima olmayı başardı.

Yerleşim Bakanı olduğu 90’lı yıllarda Batı Şeria ve Gazze'de 1967 işgali sırasında alınan bölgeleri yerleşime açtı. 1996 yılında Benjamin Netanyahu iktidara geldiğinde onu da kabineye alması için yoğun baskıyla karşılaştı. 1998 yılında dışişleri bakanı oldu. 1999da Netanyahu'nun seçim hezimetinin ardından Likud liderliğine geldi.

İKİNCİ İNTİFADA

28 Eylül 2000'de Müslümanlarca kutsal olan Mescid-i Aksa’ya yürüdü ve bu konuda kışkırtıcı açıklamalar yaptı. Bu olaydan sonra Filistin’de “İkinci İntifada” başladı.

Şubat 2001'de seçmenlerin ancak %60’nın oy kullandığı seçimlerde % 60’lık oyla iktidara geldi. İktidara gelmesi tüm dünyada tedirginlik yarattı. Gazeteci Phil Reeves bu konuda şunları söylüyordu:

 “73 yaşındaki Likud lideri Ariel Şaron, şubat ayında ülkenin başına geçti ve 1983’teki Sabra-Şatilla katliamlarıyla ilgili soruşturmanın onu küçük düşürmesinin ardından, bir daha İsrail’e lider olamayacağını düşünenleri şaşırttı. Yoğunlaşan şiddetten bıkan ve hükümetin yürüttüğü mükemmel halkla ilişkiler kampanyasıyla ikna olan İsrailli seçmenler, kendilerini güvene kavuşturarak Yaser Arafat’a sert çıkacağını düşündükleri bu adama döndüler. Şaron, beklenmedik bir farkla, 21 aydır başbakan olan Ehud Barak’ı gönderip iktidara geldi. Artık eski düşmanı Yaser Arafat ile yüz yüzeydi. Bölgenin kaderi, iki yetmişlik adamın elindeydi: Filistinlileri askeri güçle hizaya sokabileceğine inanan inatçı bir İsrail ideoloğu, eski bir general ile Batı ile ilişkilerini düzeltmek ve sokakta giderek yükselen radikal dalga arasında sonsuz bir mücadeleye kilitlenen değişken Filistin lideri.”

MÜLTECİ KAMPLARINA SALDIRI EMRİ

2001 yılı sonu ve 2002 başında izlediği politikalarla bu tedirginlikleri boşa çıkarmadı. Zeevi suikastını bahane ederek Filistin yerleşim bölgelerini bombalatan Şaron, çocuk, kadın demeden çok sayıda Filistinlinin ölmesine neden oldu. 2002'nin Şubat ayında ise geniş bir harekat başlatırken, mülteci kamplarına da saldırı emri verdi. Gazze’deki mülteci kamplarına yönelik yapılan operasyonlar sırasında da 24 Filistinli öldü.

2005 yılında Gazze'den Yahudi yerleşimcilerin çıkarılmasını da Şaron sağladı.

Filistin'in esfanevi lideri Yaser Arafat ile hiç görüşmek istemeyen Şaron, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetimine daha yakın davrandı.

ŞARON'UN POLİTİK KARİYERİ

1975-77: Başbakan İzak Rabin'in güvenlik danışmanı

1977-81: Tarım Bakanı

1981-83: Savunma Bakanı

1984-90: Ticaret ve Endüstri bakanı

1990-92: Yerleşim ve yapı Bakanı

1996-98: Alt yapıdan sorumlu bakan

1998-99: Dışişleri Bakanı

1999: Likud Partisi Başkanı. İkinci İntifadanın başlamasına yol açtı

 2001: İsrail Başbakanı

 (Kaynak: Kim kimdir sitesi)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle