GeriDünya Laiklik tartışma konusu olamaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Laiklik tartışma konusu olamaz

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, son zamanlarda tartışma konusu haline gelen türbana değinirken, ‘‘Laiklik tartışma konusu olamaz. Gerekirse yasa çıkarırız’’ dedi. Chirac, ‘‘Laikliğin her yurttaşa koruma sağladığına’’ işaret ederek, ‘‘Herkesin inancı güvence altındadır. Diğerlerinin inançları, başkasına zorla dayatılamaz’’ diye konuştu.

Kuzeydeki Valenciennes kentinde konuşan Chirac, devletin, demokrasi yasalarına yabancı olan zorlamaların gönüllere, zihinlere ve davranışlara hükmetmesine asla rıza gösteremeyeceğini ifade etti. Chirac daha sonra şunları söyledi: ‘‘Bazılarının, cumhuriyetin yasalarına meydan okumak, ya da modern toplumun cinsiyet eşitliği ve kadının saygınlığı konularındaki kazanımlarını tartışma konusu yapmak için, saptırılmış bir din özgürlüğü fikrinin arkasına sığınmaları kabul edilebilir şey değildir.’’

Temmuz ayında kurduğu komisyonun, bu konuda kendisine ‘‘somut öneriler’’ sunacağını belirten Chirac, ‘‘Komisyondan gelecek önerilere bakarak, gerekli görürsem yasa çıkarılmasını isterim’’ diye konuştu.

Okullarda ve resmi dairelerde türban yasağına ilişkin tartışma, Fransa'da son haftalarda iç siyasetin en önemli gündem maddesini oluşturuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle