GeriDünya Lady Sarkozy şovu çaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lady Sarkozy şovu çaldı

Lady Sarkozy şovu çaldı
refid:6954200 ilişkili resim dosyası

Libya’da çocuklara kasten AIDS bulaştırmakla suçlanan Bulgar hemşireler, AB aracılığıyla dün ülkelerine döndü.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin uçağıyla Sofya’ya inen hemşirelere Fransa first lady’si Cecilia Sarkozy eşlik ediyordu.

LİBYA’da 400’ü aşkın çocuğa kasten HIV virüsü bulaştırmaktan idama mahkum olan ve 8 yıl boyunca hapiste tutulan beş Bulgar hemşire ile bir Filistin asıllı doktor, Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda dün serbest kaldı. İdam cezaları geçen hafta müebbete çevrilen hemşireler, cezalarını çekmek üzere Bulgaristan’a iade edildiler. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin uçağıyla ülkelerine dönen Bulgar hemşirelerle doktoru hemen affetti.

Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Abdürrahman Şalgam, hemşireleri, AB ile işbirliği anlaşması imzaladıktan sonra ülkelerine gönderdiklerini söyledi. "Libya ile AB arasında, aralarındaki işbirliğini artırmak ve geliştirmek için bir anlaşma imzalanmıştır. Anlaşma Libya ile AB arasında tam işbirliği ve ortaklığı ihtiva etmektedir" diyen bakan, Avrupa Komisyonu Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner’ın anlaşmaya imza attığını bildirdi.

Pazarlıklar boyunca Libyalı yetkililerin "AB ile ilişkilerin normalizasyonu" şartını koştuklarını belirten siyasi yorumcular, bu diplomatik ifadenin aslında örtülü şekilde "nakdi para yardımı" talep edildiği anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Varılan anlaşmaya göre, HIV virüsü kapan çocuklar, ömürleri boyunca Avrupa hastanelerinde AB yardımlarıyla tedavi edilecek. Virüsü kaptıkları Bingazi hastanesiyle kentteki bir başka hastane ve tıp merkezi de AB tarafından modernize edilecek. AB, eğitim ve tarihi eserler için maddi yardım da yaparken, Libya, yasadışı göçle mücadelede destek sağlayacak.

Sarko: Cesur Cecilia iyi iş başardı

FRANSA Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen pazar arabuluculuk için Libya’ya gönderdiği eşi Cecilia için, "Cecilia çok dikkate değer bir iş başardı. Çok cesur ve samimiydi" dedi. Sarkozy, hemşirelerin kurtarılması için para ödenmediğini de söyledi.

Eleştirilere karşılık "First Lady’nin görevini tartışma zamanı değil. O hemşirelerin Libya’dan çıkarılması gerekiyordu, çıkarıldılar" diye konuşan Sarkozy "şovu çalmakla" suçlanıyor. Sofya da, Nicolas ve Cecilia Sarkozy’yi fahri hemşehrilik unvanı ile ödüllendirdi. Fransa’nın 8 yıllık krizde ancak çözüm aşamasında dahil olduğunu düşünen yorumcular, Sarkozy’nin popülerliğini ve aktif lider imajını pekiştirmeye çalıştığını iddia ediyorlar.

Kurşuna dizilmekten kurtuldular

9 Şubat 1999: 23 Bulgar hemşire ve tıp adamı Bingazi’de gözaltına alındı. İçlerinden Kristiana Valçeva, Nasya Nenova, Valya Çerveniaşka, Valentina Siropulo, Sineyana Dimitrova ve Filistinli Dr. Eşref Cuma Hacuc kasten HIV bulaştırmakla suçlandı.

6 Mart 2004: 19. duruşmada hemşirelerin kurşuna dizilmesine karar verildi.

25 Aralık 2005: Davaya yeniden bakıldı, yeniden idam kararı çıktı.

10 Temmuz 2007: Libya, çocukların ailelerine tazminat karşılığında anlaşmaya varıldığını duyurdu. Yüksek Mahkeme cezayı müebbet hapse çevirdi.

19 Temmuz 2007: Bulgaristan, hemşirelerin cezalarını ülkelerinde çekmesi için başvuruda bulundu. Cecilia Sarkozy, Avrupa Komisyonu yetkilisi ile üç gün sonra Libya’ya gidip görüşmeler yaptı ve hükümlülerle Sofya’ya döndü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle