GeriDünya Ladin’in hayalet filosu aranıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ladin’in hayalet filosu aranıyor

İngiliz ve Amerikalı istihbarat servisleri, Usame bin Ladin'in El Kaide örgütü ile bağlantılı 20 gemiden oluşan bir terörist filosunun peşine düştü.

İngiliz Observer gazetesinin emniyet ve gemicilik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, istihbarat servisleri, zehirli maddeler, patlayıcılar ya da silahlar taşıdığına inanılan Ladin'in ‘‘hayalet filosu’’nu tüm dünyada arıyor. Edinilen bilgilere göre, böyle bir filonun varlığı ilk kez üç ay önce Norveç gizli servisi ve CIA'in uluslararası gemicilik kaynaklarının yardımıyla ortak istihbaratları sonucu tespit edildi.

Gemilerin, birçok ülkenin vergi ve kontrol kolaylıklarından yararlanmak amacıyla taktırdığı Panama, Liberya ve Kıbrıs bandıralılar arasında olduğundan şüphe ediliyor.

Geçen cuma günü İngiliz anti-terör ekipleri, Londra'ya doğru gelirken güney İngiltere sahillerinde Kraliyet Donanması tarafından durdurulan, Batı Hint adalarındaki ‘‘St Vincent and the Grenadines’’ adlı ülkenin bandırasını taşıyan MV Nisha adlı gemide arama yaptılar. Karayipler'deki minicik bir ülke olan bu adaların 111 bin kişilik nüfusuna karşın 1.336 teknede bayrağı taşınıyor.

Önce geminin Bin Ladin'in filosundaki 20 gemiden ilki olduğu sanılıyordu, ancak yapılan aramada hiçbir patlayıcı ya da cephaneye rastlanmadı. Aramanın, patlayıcı taşıyan Nisha benzeri bir geminin Londra limanına gelmek üzere olduğuna dair bir istihbarat üzerine yapıldığı bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle