GeriDünya Kyoto Zirvesi'nde devler uzlaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kyoto Zirvesi'nde devler uzlaştı

Japonya'nın tarihi başkenti Kyoto'da 10 gündür devam eden İklim Değişikliği Konferansı dün sona erdi ve gelişmiş ülkelerin karbondioksit emisyon hacimlerini 2006-2010 yılları arasında 1990 yılı ölçümlerinin altına çekilmesi kararlaştırıldı. Gelişmekte olan ülkeler bu sınırlamanın dışında bırakıldı.

Çetin tartışmalar sonunda dünyanın devlerinden ABD emisyon hacmini 1990 ölçümlerine kıyasla % 6, Japonya % 7, Avrupa ise % 8 oranında indireme gitmeyi onayladı. Benimsenen protokole göre gelişmiş ülkeler enerji yatırımlarını belirli bir düzeyde tutacaklar, ulusal koşulları ile uyumlu olarak ürettikleri emisyon miktarını azaltacaklar ve yeni, temiz enerji kaynaklarının oluşturulmasını sağlayacaklar.

Kyoto protokolüne göre gelişmekte olan ülkeler emisyon sınırlamalarının dışında tutulurken gelişmiş ülkelerden temiz enerji kaynakları üretiminde kullanılmak üzere maddi kaynak da sağlayacaklar. Ekonomileri geçis sürecinde olan eski Doğu Bloku ülkelerinin gaz emisyonlarındaki indirim oranında 1990 yılından sonra bir yılı baz seçmeleri benimsendi ve bu protokol gereği üstlendikleri yükümlülükleri yerine getirmelerine bir esneklik getirildi. Konferans süresince tartışmalarda birbirlerini destekleyen bayan bakanlar sonuçta isteklerini erkek rakiplerine kabul ettirdiler. Kyoto iklim değişikliği zirvesinde kabul edilen protokolün uygulama kuralları konusundaki yaptırımlar Kasım 1998'de yapılacak COP 4 toplantılarına bırakıldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle