GeriDünya Kuzey Osetya'da acının yıldönümü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Osetya'da acının yıldönümü

Kuzey Osetya’ya bağlı Beslan’da, 350’den fazla kişinin öldüğü okul baskını ve başarısız kurtarma operasyonunun üzerinden bir yıl geçti.
  Felaketten fotoğraflar

Kuzey Osetya’ya bağlı Beslan’da Çeçen terörist Şamil Basayev’e bağlı bir grubun bir okula yönelik düzenlediği rehin alma eyleminin üzerinden bir yıl geçti. Üç gün süren eylemin ardından Rus güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda 31 saldırdan ile yaklaşık 350 kişi hayatını kaybetmiş, 700’den fazla kişi ise yaralanmıştı.

Rus güçlerinin yaptığı operasyon özellikle uluslarararası basın tarafından sert bir biçimde eleştirilmiş, Rus medyasının da pek çok hata yaptığı belirtilmişti.

Beslan trajedisi, özellikle Rus güvenlik güçlerinin operasyonu düzenlediği 3 Eylül 2004 tarihinde uluslararası basın kuruluşlarından geçen üstleri soyulmuş çocukların kaçışma görüntüleri ile dikkat çekmişti.

BESLAN'DA ÜÇ GÜNLÜK YAS BAŞLADI

Rusya Federasyonu'nun güneyindeki Beslan'da 331 çocuk, öğretmen ve velinin yaşamına mal olan okul baskınının birinci yıldönümünde, kentte ilan edilen 3 günlük yas başladı.

Anma törenleri çerçevesinde kurbanların aile ve arkadaşları, “Bir Numaralı Okul”un yanarak çöken binasında eski rehinelerle buluştu. Baskının başladığı andan bir dakika sonra başlayan törenler için, yaklaşık 1300 kişinin 3 gün rehin tutulduğu spor salonuna çiçekler ve mumlar götürüldü.

Silahlı eylemcilerin baskın sırasında bombalarını bıraktıkları basket potalarının çemberine ise Rus güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında yaşamlarını yitiren çocukların, öğretmenlerin, velilerin ve onları kurtarmaya çalışırken ölenlerin resimleri konuldu.

Rus haber ajansları, insanların hala bazı sorulara yanıt aradığını belirterek, halkın bazı bilgilerin gizlendiğine inandığını duyurdular.

Halk, çok sayıda silahlı kişinin okula nasıl girdiğini, yetkililerin neden onlarla pazarlığı reddederek okula müdahale ettiğini merak ediyor.

Beslan'ın bağlı olduğu Kuzey Osetya bölgesinin lideri Teymuraz Mamsurov, dün yaptığı konuşmada, halkın nefret ve intikam hissiyle dolu olduğunu bildiğini, ancak halka duygularına teslim olmama çağrısı yaparak, gerçeklerin tamamen açığa çıkmasının önemine değindi. Mamsurov, sorumluların cezalandırılmasını da istedi.

Baskına katılan 30 kadar militandan hayatta kalan tek kişi Nurpaşi Kulayev terörizm suçlamasıyla yargılanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle