GeriDünya Kuzey Kutbu’nda korkutan tablo
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Kutbu’nda korkutan tablo

Kuzey Kutbu’nda korkutan tablo
refid:27276744 ilişkili resim dosyası

NASA’nın yayınladığı son rapor, Kuzey Kutbu’ndaki hızlı erimenin korkulacak düzeye geldiğini gözler önüne serdi.

17 Eylül itibariyle yapılan araştırma sonuçlarına göre, Kuzey Kutbu’ndaki erime 1978 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Toplamda yaklaşık 3 milyon metrekare alan kaplayan Kuzey Kutbu’yla ilgili açıklama yapan NASA araştırmacısı Nathan Kurtz, bugüne dek ABD’nin üçte biri oranında bir alanın eriyip yok olduğuna dikkat çekti ve uzun vadede bu kaybın daha büyümesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

SEBEBİ ‘ISINMA’

Kutbun bu denli hızlı erimesindeki en önemli etken ise Kurtz’a göre küresel ısınmadan başka bir şey değil. Özellikle son yıllarda yaşanan ve ölümcül düzeye gelebilen sıcak hava dalgalarının kutupların erimesinde önemli rol oynadığı belirtildi. Danimarkalı Dünya Çevre Fonu Genel Sekreteri Gitte Seeberg de daha önce kutupların erimesiyle ilgili şu sözleri kaydetmişti:

CANLILAR İÇİN FELAKET

“İklim değişikliğindeki gelişmeler kötü yönde ilerliyor. Buzulların bu kadar hızlı erimesi hayvanlar ve tabiat için felaket demektir. Antarktika’da buzlar eriyince Grönland’da da buz kalmayacak ve hayvanlar yaşam yerlerini kaybedecek. Örneğin kutup ayıları, balinalar, fok balıkları, penguenler zor durumdalar. Buzulların erimesi sadece hayvanları değil insanları da çok etkileyecek. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız sel felaketleri, fırtınaları düşünün. Havalar değişiyor, daha çok insan ve hayvan can kaybediyor. İklim değişikliği yıldırım hızıyla ilerliyor.”

Sadece kapitalizme yarar

BAZI biliminsanları, buzulların erimesinin olumlu yönünü şöyle açıklamıştı: “Deniz trafiği Kuzey Kutbu’na yönelir, gemiler Afrika ve Süveyş Kanalı’ndan dolaşmaz. Petrole ulaşmak, balıkçılık kolay olur.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle