Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuzey Küre'de 10 yılın kışı

  Hürriyet Haber
  05.01.2002 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Kuzey Yarım Küre, son 10-15 yılın en dondurucu kışını yaşıyor. ABD'nin Güney'i, Orta Avrupa, Rusya ve Japonya kara teslim oldu. Uçak seferleri iptal edildi, binlerce kişi yollarda kaldı.

  ABD'DE 4 BİN YOLCU MAHSUR KALDI

  ABD'nin güneyinde şiddetli kar yağışı hayatı felç etti. Atlanta'da 4 bin kişi havalimanlarında mahsur kaldı. Yolcular otellere ya da Kızılhaç'ın kurduğu barınaklara aktarıldı. 70 bin kişiye elektirik verilemedi. Güney Carolina'da kar kalınlığı 10-15 santime ulaştı. Merkezi Atlanta'da olan Hava Durumu Televizyon Kanalı bile hava şartları nedeniyle çalışan sayısını asgariye indirdi.

  RUSYA'DA 10 KİŞİ DONARAK ÖLDÜ

  Rusya'da Hava sıcaklığının eksi 20 dereceye düşmesi üzerine önceki akşam sadece başkent Moskova'da 10 kişi donarak öldü. Orta Avrupa, son 15 yılın en kara kışını yaşıyor.

  İSVEÇ'TE BİNLERCE EV ELEKTRİKSİZ

  Avrupa'nın kuzeyi de son 10 yılın en soğuk kışını geçiriyor. Stockholm'de araçların yola çıkmasını engellemek için belediye haftasonu garajları bedava kullanıma açıyor. İsveç'nin güneyinde binlerce eve elektrik verilemiyor.

  Yunanistan:

  Başkent Atina dün kar yağışıyla uyandı. Hava sıcaklığı 2 derece. Haftabaşından itibaren Yunanistan'da havalar düzelecek.

  Japonya:

  Japonya da yoğun kar yağışına teslim oldu. 3 günlük yeni yıl tatilden dönen Japonlar yollarda mahsur kaldı.

  Çek Cumhuriyeti

  Otoyollar felç

  Tipi yüzünden Çek Cumhuriyeti'nde otoyollar ulaşıma kapandı. Buldozerler, mahsur kalanları kurtarmak ve yolları yeniden trafiğe açmak için durmadan çalıştı. Ülkenin üçte birinde kar yağışı yüzünden olağanüstü hal ilan edildi.

  ABD

  Kar neşesi

  Kar yağışı bir yandan hayatı zorlaştırırken, öte yandan eğlenceyi de birlikte getirdi. Çocuklar kartopu ve kardan adam yapmak için bahçe ve parklara koşarken, Kuzey Carolina'nın Chapel Hill kentinde üç kafadar kızakla karın tadını çıkarıyordu.

  Polonya

  Giderek yükseliyor

  Polonya'da hava sıcaklıkları eksi 20 derecede seyrediyor. Çığ yüzünden en az 5 kişİ öldü. Kamyonların trafiğe çıkması yasaklandı. Ülkenin güney doğusundaki Radymoz Köyü'nde otomobiller karın altında kaldı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı