GeriDünya Kuzey Kore'de tek tip saç modeli uygulaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Kore'de tek tip saç modeli uygulaması

Kuzey Kore'de tek tip saç modeli uygulaması
refid:26090034 ilişkili resim dosyası

Kuzey Kore'de erkek öğrencilere, saçlarını genç liderleri Kim Jong Un gibi kestirmelerinin şart koşulduğu öne sürüldü.

İngilizce yayın yapan Güney Kore gazetesi Korea Times'ın haberine göre, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da iki hafta önce yapılan duyurunun ardından başlatılan uygulama ülke geneline yayıldı. Bazı yayın organları, söz konusu talimatın sadece öğrencilerle sınırlı olmadığını, tüm erkekler için geçerli olduğunu iddia etti.

Ancak Kuzey Kore erkekleri, saçlarını Kim Jong Un gibi kestirme konusunda pek gönüllü değil. ABD merkezli Radio Free Asia'ya konuşan bir kaynak, "Liderimizin kendine özgü bir saç şekli var... Herkesin yüz ve kafa şekline uymayabilir" dedi.

Çin'de yaşayan bir Kuzey Koreli ise Korea Times'a yaptığı açıklamada, Kim'in saç şeklinin yakın geçmişe kadar Çinli kaçakçılarla özdeşleştiğini belirterek, "Kuzey Kore'de 2000'li yılların ortalarına kadar bu saç şeklini 'Çinli kaçaklı modeli' diye adlandırıyorduk" dedi.

Kuzey Korede tek tip saç modeli uygulaması

Kuzey Kore'de saç kesimleri, uzun süredir devlet tarafından belirleniyor. İki hafta önce yapılan duyuruya kadar erkeklerin 10 saç şeklinden seçim yapmalarına izin veriliyordu.

Kuzey Korede tek tip saç modeli uygulaması

Saç şekli tercihi konusunda Kuzey Koreli kadınlar ise erkeklere göre biraz daha şanslı. Zira kadınlar 18 farklı model arasından seçim yapabiliyor.

Saç uzatmaya karşı kampanya yürüten Kuzey Kore devlet televizyonu da geçmişte, halka "saçlarını sosyalist yaşam tarzına göre kestirmeleri" için çağrı yapmıştı.

Kuzey Korede tek tip saç modeli uygulaması

Genç lider Kim Jong Un, babası Kim Jong İl'in 17 Aralık 2011'de kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından iktidara gelmişti.

Yaklaşık 17 yıl boyunca iktidarda kalan Kim Jong İl, daha uzun boylu görünmek için kabarık saç stilini tercih ediyordu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle