Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuzey Kore, görüşme masasına dönüyor

  A.A.
  11.12.2009 - 09:44 | Son Güncelleme:

  ABD heyetinin Kuzey Kore'deki temaslarının ardından, Pyongyang yönetimi nükleer programı konusunda ara verilen uluslararası görüşmelerin sürdürülmesini kabul etti.

  Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede temaslarda bulunan ABD heyeti ile yapılan görüşmelerin “karşılıklı anlayış içinde yapıldığı, taraflar arasındaki görüş farklılıkların azaltılması ve ortak noktaların bulunması açısından yararlı olduğu” kaydedildi. 

  Açıklamada, ABD heyetiyle yapılan görüşmelerde 2005 Silahsızlanma Paktı'nın uygulanmasının önemli olduğu ve (Kuzey kore ile yapılan) 6 taraflı görüşmelerin tekrar başlatılmasının gerekliliği üzerinde de durulduğu belirtilerek, “her iki taraf görüş farklılıklarının azaltılması amacıyla yapılan işbirliğinin sürdürülmesi konusunda anlaştı” ifadelerine yer verildi.

  Söz konusu açıklama, ABD heyetinin 3 gün süren temaslarından sonra Kuzey Kore'nin ilk açıklaması olması açısından önem taşıyor.

  ABD heyetinin temsilcisi Stephen Bosworth da, Seul'de daha önce yaptığı açıklamada Kuzey Kore ile nükleer programla ilgili uluslararası görüşmelerin sürdürülmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını söylemişti.

  Bahsi geçen “2005 Silahsızlanma Paktı”nda, sağlanacak siyasi ve ekonomik destekler karşılığında Kuzey Kore'nin nükleer programını sona erdirmesi çağrısı yer alıyordu.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Amerikan heyetinin Kuzey Kore'deki görüşmeleriyle ilgili olarak, “görüşmelerin ilk aşamada tamamen olumlu sonuçlandığını” dile getirmişti.

  Kuzey Kore ile ABD, Çin, Japonya, Rusya ve Güney Kore'nin de katılımıyla yapılan nükleer programla ilgili 6 taraflı görüşmeler, 2003 yılından bu yana sürdürülüyor. Görüşmeler, en az 6 atom bombasına sahip olduğu varsayılan Kuzey Kore'nin yapılacak yardım ve destekler karşılığında nükleer programını sona erdirmesini amaçlıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı