GeriDünya Kuzey Kore, ABD'ye meydan okudu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Kore, ABD'ye meydan okudu

Kuzey Kore, ABD'ye meydan okudu
refid:15406031 ilişkili resim dosyası

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin yarın bölgede gerçekleştirmeyi planladıkları ortak tatbikata sert tepki göstererek, bu iki ülkeyle savaşa her zaman hazır olduğunu açıkladı. Kuzey Kore, "bunun için gerekli nükleer caydırıcılığa da sahip olduklarını" belirtti.

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ordusu ve halkı, ABD emperyalistlerinin ve Güney Koreli kuklaların askeri güçlerinin, durumu bir savaşın eşiğine getirme yönündeki kasti zorlamalarına karşı koymak üzere, nükleer caydırıcılığa dayalı özgün bir kutsal misilleme savaşına, gerektiği zaman başlayacaktır" denildi.

Açıklamada, bir Güney Kore savaş gemisinin batırılması olayından Kuzey Kore'nin sorumlu tutulduğu anımsatılarak, bu iddia bir kez daha reddedildi.

Seul yönetiminin, bu ülkeye ait bir savaş gemisinin batırılmasından Kuzey Kore'yi sorumlu tutmasının ardından, ABD ile Güney Kore yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore'yi gelecekte yapacağı saldırılardan caydırmak amacını taşıyan ortak askeri tatbikatların 25 Temmuz'da başlayacağını duyurmuştu.

ABD: LAF SAVAŞINA GİRMEYİZ
Kuzey Kore'den yapılan tehdit niteliğindeki açıklama üzerine ABD, bu ülke ile "laf savaşına girmek istemediğini" açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley, yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'den provokatif açıklamalarını azaltmasını beklediklerini" belirtti.

İSRAİL'İN KUZEY KORE ENDİŞESİ
Öte yandan İsrail, Ortadoğu'da Kuzey Kore'den gelen balistik füzelerin varlığının giderek arttığını belirterek, BM Güvenlik Konseyi bünyesindeki Kuzey Kore'ye Yaptırımlar Komitesi'nden, "Ortadoğu'daki istikrarı bozduğu gerekçesiyle" Pyongyang'ın balistik füzelerle silahlanmasına karşı acil önlemler alınmasını istedi.

İsrail'in BM'deki Temsilciliği, komiteye gönderdiği yazıda, ülkesinin, Kuzey Kore'nin balistik füzelerle silahlanma faaliyetlerinin tehlikeli etkileri konusunda derin endişe duyduğunu belirtti. Yazıda, bunun Ortadoğu bölgesinde barış çabalarını ve istikrarı bozduğu kaydedilerek, uluslararası toplumdan bu tehlikelere karşı önlem alınması konusunda çabalarını artırması talep edildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle