GeriDünya Kuzey İttifakı Kabil'e ilerliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey İttifakı Kabil'e ilerliyor

Mezar-ı Şerif'in düşmesinin ardından Kuzey İttifakı, ülkenin batısındaki Herat kentini de almak üzere. Tahar eyaletinin başkenti Talokan kenti ve Bamyan eyaletinin başkenti Bamyan da ittifak güçlerinin eline geçti. Mezar-ı Şerif çevresinde ise yer yer Taliban direnişi sürüyor. İttifak, siyasi boşluk olması durumunda, "Gerekirse Kabil'e gireriz" açıklamasını yaptı.

İttifak: Gerekirse gireriz
Afganistan`ın kuzeyinde birçok kenti ele geçiren Kuzey İttifakı, önümüzdeki birkaç gün içinde Kabil yönünde ilerleme konusunu safdışı bırakmıyor.
Kuzey İttifakı Dışişleri Bakanı Abdullah, düzenlediği basın toplantısında, ittifak güçlerinin önümüzdeki günlerde Kabil`e ilerleme şanslarının olup olmadığına ilişkin bir soruyu, ``Bunu safdışı bırakmıyoruz`` şeklinde yanıtladı.
    Kabil`de siyasi boşluk durumunda, ittifak güçlerinin tutumuna ilişkin olarak Abdullah, ``Siyasi boşluk farklı bir durumdur, Afgan ortaklarımıza, uluslararası ortaklarımıza ve özellikle BM`ye danışmalıyız`` dedi. 
Kuzey İttifakı Sözcüsü Eşref Nedim, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, bu sabah meydana gelen şiddetli çatışmaların ardından Pul-i Kumri`yi aldıklarını söyledi.

Sözcü Nedim, ``Kuzey`den Kabil kapılarına dayandık. Askerlerimiz, herhangi bir anda Kabil`e saldırabilirler`` dedi.

Nedim, ittifak güçlerinin güneyde de Bamiyan`a ilerlediğini, eyalet başkentine 2 kilometre uzaklıkta bulunduklarını kaydetti.  

HERAT DA DÜŞMEK ÜZERE

Bu arada, ittifak güçleri ülkenin batısındaki Herat kentine de hızla ilerliyor. 

İttifakı komutanlarından İsmail Han, yaklaşık 4 saat sürensavaşta, Badgis eyaleti başkenti Kale-i Nev`i aldıklarını ve Herat`a doğru ilerlediklerini açıkladı.  

Çatışmada Taliban güçlerinden 15`inin öldüğünü, 300`ünün yakalandığını belirten İsmail Han, cephe hattının şu an Herat`tan 24 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi.

Afgan İslami Ajansı da Kuzey İttifakı`nın Herat`ı yarına kadar alabileceğini duyurdu.

BAMYAN VE TALOKAN DA DÜŞTÜ

Afganistan`daki Taliban`a yakın Afgan İslam Ajansı (AİP), Kuzey İttifakı güçlerinin Tahar eyaletinde geniş çaplı bir saldırıya geçtiğini bildirdi. Taaruzdan bir kaç saat sonra ise bölgenin başkenti Talokan, ittifak güçlerinin eline geçti. Bamyan eyaletinin başkenti Bamyan da İttfak güçlerinin denetiminde.

TALİBAN: STRATEJİK OLARAK GERİ ÇEKİLDİK

Bu arada, Tliban üç eyaletten stratejik bir karar olark geri çekildiklerini açıkladı. Taliban`a yakın Afgan İslam Ajansı (AİP), Taliban kuvvetlerinin ``stratejik`` amaçlar uyarınca çekildiklerini kaydetti.

Ajansa demeç veren bir Taliban yetkilisi, ``Samangan, Sar-i Pul veCazcan`dan taktik gereği çekildik. Kuvvetlerimiz toplanıyor`` dedi.

Taliban yetkilisi, ``Endişeye mahal yok. Bu çekilme işlemleri, strateji gereği`` dedi. 

ABD: MEZAR-I ŞERİF'TE DİRENİŞ SÜRÜYOR

Bu arada, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, önceki gün Mezar-ı Şerif`i ele geçiren Kuzey İttifakı`nın kentte ``etkin bir denetiminin`` olduğunu, ancak direnişin de sürdüğünü söyledi. 

Rumsfeld, Fox News`a yaptığı açıklamada, Mezar-ı Şerif`teki havaalanının tam güvenli olmadığını, yakında burada güvenliğin sağlanacağını kaydetti.

Bununla birlikte, bir karşı atağın her zaman mümkün olduğunu belirten Rumsfeld, Mezar-ı Şerif kentinin içinde hala bir direnişin söz konusu olduğunu ifade etti.

Pentagon, Taliban güçlerinin karşı atak yapabileceği ifadesiyle Kuzey İttifakı`nın Mezar-ı Şerif`te açık zaferini ilan etmesine şüpheyle yaklaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle