GeriDünya Kuzey İttifakı: 2 yıl içinde seçim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey İttifakı: 2 yıl içinde seçim

Afganistan`ın başkenti Kabil`e dün giren Kuzey İttifakı yetkililerinden Yunus Kanuni, iki yıl içinde seçim yapılmasını beklediklerini ve geçici hükümetten yana olduklarını söyledi.

Kanuni, açıklamasında, Taliban`ın devrilmesinden sonra Kabil`de geçici hükümet kurulması fikrini desteklediklerini belirtti.

``Bu geçici hükümetin Afganistan`daki tüm etnik grupları temsil etmesini istiyoruz`` diyen Kanuni, geçici hükümet kurulmasından 2 yıl sonra ülkede genel seçimlerin yapılacağını ifade etti. 

ABDULLAH: BARIŞ GÜCÜNE GEREK YOK

Kuzey İttifakı Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, Afganistan`da Taliban rejimi yok edildikten sonra uluslararası barış gücüne gerek olmayacağını bildirdi.
 
Dışişleri Bakanı Abdullah, Abu Dabi televizyonuna verdiği demeçte, Birleşmiş Milletler`in (BM) Afganistan`ın kalkınmasında önemli rol oynayacağını söyledi.
 
BM ve uluslararası örgütlerin, görüşmelerde ve ülkenin yeniden yapılandırılması alanlarında önemli bir rolü olacağını kaydeden  Abdullah, ``BM, seçimlerde gözlemci rolü oynayabilir`` dedi.
 
Dışişleri Bakanı Abdullah, uluslararası terörist Usame Bin Ladin ve Taliban lideri Molla Muhammed Ömer`in yakalandıkları takdirde
yargılanacaklarını kaydetti.
 
Bin Ladin ve Molla Ömer`in, Afgan halkına karşı suç işlediğini, birçok sivili öldürdüklerini ve katlettiklerini belirten Abdullah,  ``Bin Ladin ve Molla Ömer savaş suçlularıdır ve mahkemeye çıkarılmalıdır`` dedi.

İKÖ ÇATISI ALTINDA TOPLANTI

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Afgan grupların, 56 ülkenin üye olduğu İKÖ`nün şemsiyesi altında Katar`da toplanması yönündeki öneriyi incelediğini bildirdi.

İKÖ`nün, Suudi Arabistan`ın Cidde kentindeki bir sözcüsü yaptığı açıklamada, Katar hükümetinden gelen söz konusu öneriye henüz olumlu yanıt verilmediğini, konunun incelendiğini kaydetti.

Katar`ın, Afgan grupların, İKÖ şemsiyesi altında başkent Doha`da gelecek hafta toplanması önerisinde bulunduğu belirtildi.

Diplomatlar, toplantıya, Afgan siyasi grupların yanı sıra bazı İslam ülkeleriyle ABD ve Rusya`nın temsilcilerinin de katılmasının beklendiğini bildirdi.

BUSH VE PUTİN: TALİBAN YENİ YÖNETİMDE YER ALAMAZ

ABD Başkanı George W. Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Taliban`ın kurulacak yeni Afganistan hükümetinde yerinin olmadığını bildirdiler.

Yayımlanan ortak bildiride, ``Afganistan`da gelecekte kurulacak hükümette Taliban rejiminin yer almaması gerektiği konusunda aynı görüşteyiz`` denildi. Bildiride, şöyle devam edildi:

``ABD ve Rusya`nın Afganistan`da kurulacak yeni hükümeti bizzat oluşturmaya ne niyeti ne de gücü vardır. Bu görevi Afgan halkının kendisi yerine getirmelidir. Bu hükümet, kadın erkek tüm Afgan halkını, tüm etnik kökenleri temsil etmelidir.`` 

Bush ile Putin, ortak bildiride, ``ülkeye barış ve istikrarı getirecek, terörist kamplarını kapatacak ve ülke topraklarının uluslararası teröristlerin mekanı olarak kullanılmasına son verecek bir hükümetin kurulması çabalarında Afgan halkını desteklemeye devam edeceklerini`` duyurdular.

Ortak bildiride ayrıca, BM Afganistan Temsilcisi Lahdar Brahimi`nin çabalarından duyulan memnuniyet de dile getirildi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle