GeriDünya Kuzey Irak'ta Kürt eyaleti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Irak'ta Kürt eyaleti

Washington'da Kuzey Irak Kürt eyaletinin temeli atılıyor. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, bugün ya da yarın Kürdistan Yurtseverler Birliği (İKYB) lideri Celal Talabani ve Kürdistan Demokratik Partisi (İKDP) lideri Mesut Barzani'yi bir araya getirecek. Bu görüşme sırasında, Kuzey Irak'taki yeniden yapılanmaya ilişkin bir anlaşma imzalanması bekleniyor.

ABD'deki görüşmelerinin amacının, rakibi Barzani ile uzlaşma olduğunu belirten Talabani, Barzani ile uzlaşır ve Irak’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde, yerel hükümetimizi kurarsak, Türkiye'nin PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta harekat yapmasına gerek kalmaz' dedi.

PANGALOS'U YALANLADI

Talabani, Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangolos'un Talabani'nin Türkiye'den de toprak alacak şekilde Kuzey Irak'ta federe bir Kürt devleti kurulması için kendisinden destek istediği yolundaki iddiasını yalanladı. Talabani, ‘Ben sadece Irak’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde Kuzey Irak'ta bir federe devletten söz ettim. Türkiye'den bahsettiğim doğru değildir. Kendisiyle bizim partiyle, PASOK ilişkileri konusunda kısa bir görüşme yaptım. Zaten çok geç olmuştu. Fazla konuşmamıza da imkan yoktu' dedi.

Rakibi IKYB lideri Celal Talabani ile son 4 yıldır ilk kez bir araya gelmesi beklenen Barzani ise, ‘kabul edilebilir bir anlaşma için gereken azami esnekliği göstereceğini’ de kaydetti, ‘ancak, 4 yıllık çatışmayı bir tek toplantıda ortadan kaldırmanın mümkün olamayacağını’ söyledi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle