Dünya Kuzey Irak’ta Kürt zirvesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Irak’ta Kürt zirvesi

ABD’nin Irak’taki temsilcisi Zalmay Halilzad ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, Süleymaniye kenti yakınlarındaki Dukan kasabasında bir araya geldi. Talabani görüşmede, Kürtlerin önümüzdeki dönemde tek hükümet ve meclisle yönetileceğini savundu.

Talabani’nin karargahının bulunduğu binadaki toplantıya iki Kürt grubun politbüro üyeleri de katılırken, yeni Irak Anayasası oylamasına tam katılımın sağlanması ve ’Evet’ oylarının artırılması konusunda neler yapılabileceği ele alındı.

Talabani ’Kürt zirvesi’ için önceki gün karayolu yerine, suikast olasılığına karşı Irak Havayolları’na ait uçakla Süleymaniye’ye geldi.

BARZANİ VE TALABANİ BİRBİRLERİNE ’KARDEŞİM’ DİYE HİTAP ETTİ

Dukan kasabasındaki buluşmada, 15 Ekim’de yeni Irak Anayasası’nın kabul edilmesi konusunda neler yapılabileceği tartışıldı. Talabani ve Barzani birbirlerine ’Kardeşim’ diye hitap ederken, Barzani, referandumdan ’Evet’ oyu çıkması ile Kürtlerin, bugüne kadar elde ettiği hakların garanti altına alınmış olacağını, aksi halde yeni bir genel seçimin yapılması gerekeceğini söyledi. Barzani, “Bu anayasa, Kürtlerin çıkarınadır ve kabul edilmesi gerekir. Sünni Arapların, Kürtlerin Irak sınırları içinde haklarını kullanmasını anlayışla karşılamalarını bekliyoruz” dedi.

Yeni anayasada Irak’ta yaşayan tüm halkların haklarının gözetildiğini anlatan Kürt lider Mesut Barzani, sandıktan ’Evet’ oyu çıkması halinde Kürtler dışında Arapların da bu anayasaya bağlı kalması gerektiğini ekledi.

TALABANİ: KÜRTLER BİRLİK İÇİNDE OLDUKLARINI GÖSTERMELİDİR

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de, yeni anayasanın hazırlanmasında Amerika’nın küçümsenemeyecek katkısı olduğunu, Kürtlerin önümüzdeki dönemde tek hükümet ve meclisle yönetileceğini söyledi. Bu konuda hazırlıkların sürdüğünü kaydeden Talabani, “Kürtler birlik içinde olduklarını göstermelidir” dedi.

ABD Temsilcisi Halilzad ise, bu aşamada Irak’ın en istikrarlı bölgesinin Kuzey Irak olduğunu, Kürtler arasındaki birliğin korunması gerektiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle