Dünya Kuzey Irak da karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Irak da karıştı

Kuzey Irak da karıştı

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi’nde görev süresi 19 Ağustos’ta dolan Mesut Barzani’nin başkanlık koltuğunda kalma ısrarı ve üç aydır maaşların ödenmemesi yüzünden başlayan siyasi kriz derinleşiyor.

Süleymaniye’deki şiddet olaylarının ardından Barzani’nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Parti (KDP), Goran Hareketi ile ortaklığı fiilen bozdu. Dün Goran’dan bölgesel meclisin başkanı Yusuf Muhammed ve beraberindeki milletvekilleri başkent Erbil’e alınmadı.

Süleymaniye’ye dönen Muhammed, “Başkent işgal altında. Meclis başkanı ve milletvekillerine izin verilmemesi bir darbe girişimidir. Başkanlık yasasındaki boşluk nedeniyle halk sokaklara dökülmüştür. Barzani’nin görevi sona ermiştir, parlamento başkanının değil” dedi. Bölgesel hükümette yer alan Goran üyesi dört bakandan da şehri terk etmeleri istendi. KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Havrami “Goran artık hükümette değil” diye tweet attı. Gösteriler, Süleymaniye’de 8 Ekim’de 5 siyasi partinin başkanlık krizini çözmek üzere dokuzuncu kez toplandığı otelin önünde başlamıştı. Polisin müdahalesiyle büyüyen olaylar ilçelere de sıçradı. Hafta sonu devam eden olaylar sırasında KDP büroları kundaklandı, 5 kişi öldü, 200 kişi yaralandı. Barzani yönetimi olaylardan Goran’ı sorumlu tutarken Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (KYB) de KDP binalarını koruyamamakla suçladı. İkili yönetimin hüküm sürdüğü bölgede KDP’li peşmergeler Erbil ve Duhok’ta, KYB’li peşmergeler Süleymaniye’den sorumlu. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle