GeriDünya Kuveyt’te taht kavgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuveyt’te taht kavgası

Kuveyt’te taht kavgası

Şeyh Cabir el Ahmed el Sabah’ın ölümünün ardından Kuveyt’te hanedanın iki ayrı kolu arasında taht kavgası patlak verdi. 76 yaşındaki Veliaht Prens El Salim el Sabah’ın konuşamayacak kadar hasta olduğu, yerine Başbakan’ın geçirilmesi görüşü ağırlık kazanırken, hasta Prens, "Parlamentoya gider, yeminimi ederim" diyerek pes etmeyeceğini ortaya koydu.

KUVEYT basını, daha önce hiçbir Arap ülkesinde tanık olunmayan bir tavır sergileyerek, sağlık durumu iyi olmadığı için, yeni Emir Şeyh Saad el Abdullah el Salim el Sabah’ın tahtı bırakması gerektiğini yazdı.

Hanedan birbirine düştü: İngiliz Guardian gazetesi, Kuveyt’te ortaya çıkan taht kavgasının, Sabah Hanedanı’nın iki ayrı kolu arasında cereyan ettiğini belirtti. Meydana gelen bu hanedan içindeki iktidar çekişmesinin, ülke geleneği olan tahta çıkış sırasını değiştirebileceği de gazete tarafından dile getirildi.

Bir hafta önce, Şeyh Cabir el Ahmed el Sabah’ın ölümünün ardından, tahta geçen 76 yaşındaki El Salim el Sabah’ın, bağırsak kanseri olduğu ve 1997 yılında operasyon geçirdiği belirtiliyor.

Konuşamayacak kadar hasta: Ayrıca şeker hastası olduğu ve kendisinde Alzheimer hastalığına yakalandığına ilişkin belirtiler görüldüğü söylenen Şeyh El Salim el Sabah’ın 30 kelimelik emirlik yeminini bile tekrarlayamayacak kadar hasta olduğu için görevinden feragat etmesi isteniyor. Basında az rastlanan bu çağrı üzerine, Şeyh’in parlamentoya gidip yemin edeceği açıklandı.

Başbakan’a taht teklifi: Ancak bu açıklama, ülkeyi yöneten Sabah Hanedanı içindeki çalkantıları durduramadı. Nitekim, hanedan, sağlık durumu iyi olmadığı gerekçesiyle, yeni Emir Şeyh El Salim el Sabah’ın yerine Başbakan Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah’ın yönetimi ele almasını istedi.

Devlet televizyonu, hanedanınn güvenini ilettiği Başbakan Şeyh Sabah’ın bu öneriyi kabul ettiğini haber verdi.

Kuveyt kabinesi hasta Şeyh’i görevden almak için düğmeye basarken, gerginliğin barışçıl bir şekilde çözümü için henüz resmi açıklama yapmaktan çekindiği bildiriliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle