Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuveyt İran elçisinin ülkeyi terk etmesini istedi

  Hürriyet Haber
  03.05.2010 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Kuveyt Parlamentosu, İran devrim muhafızlarının Kuveyt'te casusluk yaptığı gerekçesiyle İran büyükelçisinin ülkeyi terk etmesini istedi.

  El Arabiya televizyonunun internet sitesinden yer alan habere göre, İran devrim muhafızları için bilgi toplayan sekiz kişinin Kuveyt'te yakalanmasını gerekçe gösteren parlamento, yetkililerden, İran'ın Kuveyt büyükelçisinin derhal ülkeyi terk etmesini sağlamalarını talep etti.

  Parlamento üyelerinden Muhammed Hayfi, casusluk olayı nedeniyle, İran ile yapılan tüm anlaşmaların derhal dondurulmasını ve İran büyükelçisinin bir an önce ülkeden çıkarılmasını istedi.

  Hükümetin sesiz kalmamasını isteyen Hayfi'nin isteğine hemen yanıt geldiği ve konunun güvenlik birimlerince derinlemesine araştırıldığı belirtilen habere göre, Enformasyon Bakanı Muhammed El Basariy de "casusluk olayının kabul edilmez bir iş olduğunu ve kanunlar çerçevesinde olayı araştırdıklarını" söyledi.

  Karşı tarafla resmi yollarla temasa geçeceklerini bildiren Parlamento Başkanı Casim Harafi, "İran'ın bu olayını tasvip etmiyoruz" dedi.
  Habere göre, İran Dışişleri Bakanlığından bir yetkili ise bu olayların "bölge halkları arasına fitne sokmak isteyen çevrelerin işi" olduğunu söyleyerek, İran ile Kuveyt'in arasını bozmak isteyenlerin daima var olduğunu savundu.

  El Arabiya'nın haberinde, casusluk iddiasıyla tutkulanan 6 Kuveyt vatandaşıyla 2 Lübnan vatandaşının, topladıkları bilgileri İran'ın Kuveyt sınırı yakınındaki Meşhed kentinde bulunan devrim muhafızlarıyla paylaştığı bildirildi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı