GeriDünya Kutan: Ecevit ABD'ye 'hayır' diyemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kutan: Ecevit ABD'ye 'hayır' diyemez

SP Genel Başkanı Recai Kutan, Başbakan Bülent Ecevit'in ABD'ye, "dışarıdan para gelmezse ekonomi çarkları dönmez durumda olan bir ülkenin Başbakanı olarak gittiğini" öne sürerek, "Ecevit'in, ABD'nin isteklerine (Hayır) demesi mümkün değildir" dedi.

Kutan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit'in, "TBMM'yi gece yarılarına kadar çalıştırarak çıkarttığı yasaları çantasına koyarak ABD'ye gittiğini" söyledi.

Başbakan Ecevit'in ABD Başkanı George Bush'a, "istenilen her şeyi yaptık, haydi kesenin ağzını açın" diyeceğini öne süren Kutan, Ecevit'in ABD'ye hareket ettiği saatte dünya ajanslarının, "Siverek'te üçüzlerden ikisinin donarak öldüğü, OHAL Bölgesi'nde gözaltı süresinin 40-50 güne kadar çıktığı, ölüm oruçlarının bir can daha aldığı"na ilişkin Türkiye'den haberler geçtiğini bildirdi.

Recai Kutan, Bülent Ecevit başkanlığındaki hükümetin sadece ekonomiyi değil, demokrasiyi de toplumsal değerleri de tahrip ettiğini söyledi. Cumhuriyet tarihinde, Ecevit başkanlığındaki gibi bir hükümet görülmediğini ifade eden Kutan, "Bunların yaptığını hiçbir hükümet yapmamıştır; 12 Eylül Danışma Meclisi bile daha rahat çalışmış, daha özgür tartışmıştır" dedi.

SP Genel Başkanı Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Ecevit ABD'ye, dışarıdan para gelmezse ekonomi çarkları dönmez durumda olan bir ülkenin Başbakanı olarak gitmiştir. ABD'nin isteklerine (hayır) demesi mümkün değildir. Zaten Sayın Başbakan günlerce önce bunu ilan etmiştir. Demiştir ki; (umarım ABD Irak ile ilgili bir şey istemez) yani isterse söyleyecek bir şeyi yok."

MİLLETİN ONAYLAMAYACAĞI SÖZLER VERMEYİN

Kutan, Başbakan Bülent Ecevit'e seslenerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"ABD'ye, arkasındaki halk desteğini sıfırlamış bir siyasetçi olarak gittiniz. Milletimizin onaylamayacağı sözleri vermeyin. ülkeningeleceğini riske edecek taahhütlerde bulunmayın. Herkes bilsin ki, herhangi bir dayatma ve oldu bittiye, bu millet kabul etmez. Belki bedel öder, zaman kaybeder ama dayatmaları yırtar atar. Bunu herkesin bilmesinde fayda var.

Aziz millete de seslenmek istiyorum: Umutsuz olmayınız. Ülkenin sorunları çözülemeyecek cinsten değildir. Bu sorunları çözmeye biz talibiz."

Konuşmasında, Başbakan Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı da eleştiren Kutan, Yılmaz`ın Kılıçbalığı operasyonuyla ilgili değerlendirmelerini anımsattı.

Operasyon çerçevesinde gözaltına alınmalara Yılmaz'ın sert tepki gösterdiğini anımsatan Kutan, "Emlakbank bürokratları insan da örneğin Dost Sigorta ortakları insan değiller miydi? OHAL Bölgesi'nde Anayasa'ya aykırı bir şekilde haftalarca gözetim altında tutulanlar insan değil mi? Jandarma Enerji Bakanlığı`nı basınca (Gestapo) oluyor da yurt basınca ne oluyor?" diye sordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle