GeriDünya Küt küt atıyor kalbim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küt küt atıyor kalbim

Küt küt atıyor kalbim
refid:7515671 ilişkili resim dosyası

Pakistan’ın eski başbakanı Benazir Butto, sekiz yıllık sürgüne son vererek dün ülkesine döndü. Hürriyet’in de bulunduğu uçakta Butto taraftarları Dubai-Karaçi uçuşunu sirk gösterisine çevirdi.

Butto'nun uçağından görüntüler

Konvoya saldırı 110 ölü

Muhaliflere göre 1 milyon, Pakistan polisine göre ise 75 bin kişi Butto için sokaklara döküldü. Butto uçaktaki Hürriyet muhabirlerine "Kalbim küt küt atıyor. Dönüşüm demokrasinin zaferidir" dedi.

İKİ kez başbakanlık yaptığı Pakistan’ı, açılan bir yolsuzluk davasının aleyhinde sonuçlanarak kendisine siyaset yasağı getirmesinden hemen önce, 1999’da terk eden ve kendi isteğiyle sürgünde yaşamaya başlayan Benazir Butto ülkesine döndü. Emirates Havayolları’nın Dubai-Karaçi seferiyle Pakistan’a dönen Butto’nun heyecanı daha uçakta başladı. İslam dünyasının ilk kadın başbakanı, Karaçi yolunda, "Kalbim küt küt atıyor. Dönüşüm demokrasinin zaferidir. Ama asıl mücadele bundan sonra başlayacak" dedi.

Uçağın içinde yapılan gösteriler ve tezahüratlar, yerde de sürdü. Gözyaşları içinde uçaktan inen ve Karaçi’de üstü açık bir otobüsle "zafer turu" atan Butto, "Evinize dönmek nasıl bir duygu" sorusunu "İyi, çok iyi" diyerek yanıtladı. Yeşil bir sari giyen ve beyaz bir başörtüsü takan 54 yaşındaki Butto’nun sağ elindeki tespih dikkat çekti.

Giderek güç kazanan İslamcı militanların olası bir saldırısına karşın Butto’nun gelişi sırasında güvenlik önlemleri en üst düzeydeydi. Bir gece önceden Karaçi’ye gelen yüzlerce otobüsteki binlerce Butto taraftarı, sürgündeki liderin dönüşüyle birlikte "Başbakan Butto" sloganları attılar. Polise göre 75 bin, muhalefetteki Halk Partisi’ne göre 1 milyon kişi toplandı.

TAVİZ VERDİ, AFFEDİLDİ

Ocak ayında yapılacak meclis seçimlerinde aday olması beklenen Butto, iş ve aş vaat ettiği seçimlerden üçüncü kez başbakan olarak çıkıp rekor kırabilir. Ancak Butto’nun önceki yolsuzluk mahkumiyetinin affedilmesi karşılığında, halk desteğini kaybeden Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e taviz vermesinin kendi popülaritesini de olumsuz etkilediği bildiriliyor. Yine de Beluşi köylülerden Hıristiyan ve Hindu azınlıklara kadar geniş bir kesim hala Butto’nun arkasında. 1999’da yaptığı darbeyle iktidara gelen General Müşerref de, bir dönem daha devlet başkanı olabilmek amacıyla Genelkurmay Başkanlığı’nı bırakacağı sözünü vermişti.

Gözyaşı döktü

Benazir Butto, kocası Asıf Zerdari ve kızlarını Dubai’de bırakarak Karaçi’ye uçtu. Yüz binlerce yandaşı tarafından karşılanan Butto, uçaktan gözyaşları arasında indi ve yoğun kalabalık arasında, zırhlı özel bir kamyona bindirildi. Butto’nun konvoylu geçişi saatler sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle