GeriDünya Kuş gribi KKTC'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi KKTC'de

Kuş gribi KKTC'de
refid:3859605 ilişkili resim dosyası

AB Komisyonu, Kuzey Kıbrıs'tan test için Londra'ya gönderilen örneklerde kuş gribi virüsüne rastlandığını açıkladı.

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Gazimağusa'ya bağlı İncirli Köyü'nde görülen tavuk ve hindi ölümlerinin H5N1 virüsünden kaynaklandığının, İngiltere'de yapılan tahliller sonucunda kesinleştiğini açıkladı.

Başbakan Soyer, bu akşam Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, İncirli Köyü'nde ölen tavuk ve hindilerde yapılan tetkiklerin pozitif çıkmasının ardından, bölgedeki önlemlerin artırıldığını duyurdu.

İncirli'deki vakanın Güney Kıbrıs'taki Ahna Göleti'ne gelen göçmen kuşlardan kaynaklanmış olmasının güçlü bir ihtimal olduğunu vurgulayan Başbakan Soyer, şüphe üzerine bugüne kadar alınan tedbirlerin, ne kadar yerinde ve doğru olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Kıbrıs Rum yönetimini bir kez daha işbirliğine davet eden Soyer, risk faktörlerinin Güney Kıbrıs'ta da olduğunu ve yeterli tedbir alınmadığını belirtti. İncirli'de görülen olayın, Güney Kıbrıs ile kesintisiz işbirliği yapmalarını zorunlu kıldığını ifade eden Soyer, kuşların sınır tanımadığını, havadan gelen tehlikeye karşı Rum yönetiminin kendileri ile işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.

Soyer, İncirli, Beyarmudu, Düzce, Türkmenköy, Çayönü, Köprülü ve Akdoğan köylerinde ikinci tedbir planının uygulamaya girdiğini, bu akşam Akdoğan'da ilgili belediyeler ve muhtarlarla toplantı yapılacağını, bu köylerin dışına kanatlı hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığını açıkladı.

Başbakan Soyer, KKTC'nin diğer bölgelerinden de örnekler alınarak tahliller yapıldığını ve şu ana kadar herhangi bir şüpheli vakaya rastlanmadığını ifade ederek, İncirli'de görülen kuş gribinin çok lokal bir vaka olduğunu söyledi.

Soyer, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un daha önce, ”gerekmesi halinde sınır kapılarını kapatabiliriz” yönünde açıklama yaptığı anımsatılarak görüşlerinin sorulması üzerine, “Papadopulos'un niyetinin zaten kapıları kapatmak olduğunu” ifade ederek, “Gökyüzüne ağ gerebilir mi?” dedi.

Papadopulos'un yapması gerekenin sınır kapıları ile oynamak değil, birtakım ön yargılardan kurtularak kendileri ile işbirliğine gitmesi olduğunu kaydeden Soyer, şu an KKTC'nin, alınan tedbirler sonucu en güvenli bölge olduğunu, Güney Kıbrıs'ın ise riskli bölge olduğunu belirtti.

Rum yönetiminin, daha önce ortaya çıkan tavuk vebasını kamuoyundan sakladığını ve yeterli tedbir almadığını söyleyen Soyer, Rum yönetiminin sınırda aldığı önlemlere değinerek, “Kıbrıslı Türkleri kanatlı zannediyorlar. Kanatlılar havada uçuyor” dedi.

Basın toplantısına, Tarım ve Orman Bakanı Hüseyin Öztoprak ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Eşref Vaiz de katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle