GeriDünya Kurtuldular
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurtuldular

Taliban'ın Hıristiyanlık propagandası yaptıkları suçlamasıyla 3 Ağustos'ta gözaltına aldığı 8 yabancı yardım görevlisi özgürlüğüne kavuştu.

Kuzey İttifakı'nın başkente girmesinden sonra komutanlar ve Kızılhaç'ın yardımıyla tutsaklıktan kurtulan görevliler dün Amerikan askeri helikopterleriyle Gazne'den Pakistan'a götürüldü. İslamabad yakınlarındaki Chaklali Hava Üssü'ne getirilen 2 Amerikalı, 2 Avustralyalı ve 4 Alman yardım görevlisinin sağlık durumunun gayet iyi olduğu haber verildi.

MUCİZE

Taliban'ın Kabil'den çekilirken uluslararası yardım örgütü ‘‘Shelter Now International’’ın görevlilerini de birlikte götürdüğü tahmin edildi. Alman Georg Taubmann, başkentin ele geçirilmesinden sonraki serüvenlerini şöyle aktardı: ‘‘Bu bir mucize sanki. Taliban'ın Kabil'den kaçarken bizleri de salıvereceğini zannettik ama yanıldık. Bizleri bir araca koyup güneye gönderdiler. Çelik bir konteynıra kapatıldık. Müthiş soğuktu. Battaniyelerimiz yoktu. Resmen donduk. Salı sabahı konteynırdan çıkardılar ve Kabil'in 80 km. güneyindeki Gazne'de kokuşmuş bir cezaevine yerleştirildik. Hücrelerimize adım atar atmaz Amerikan savaş uçaklarının bombardımanıyla ortalık sarsıldı. Bir saat sonra Taliban'a karşı halk ayaklanması başladı. Kısa bir süre sonra Kuzey İttifakı birlikleri cezaevini bastılar. Taliban'ın geldiğini ve bizleri Kandahar'a götüreceklerini zannedip korktuk. Ancak Gazne sokaklarına çıkınca bizleri kahraman ilan ettiler. Afganlılar evlerinden çıktılar ve bizlerle kucaklaştılar. Hepsi bizleri alkışlıyordu ve cezaevinde yabancıların olduğunu bilmiyordu. Müthiş bir kutlamaydı ve hayatımın en önemli günlerinden biriydi...’’

BUSH: MEMNUNUM

ABD Başkanı George W.Bush müjdeli habere çok sevinerek, ‘‘Yardım görevlilerinin sağsalim Pakistan'a ulaşmasından dolayı çok mutluyum. Bu operasyonu gerçekleştiren ordudan çok memnunum’’dedi.

Kızılhaç Komitesi

Amerikan özel timlerinin üç helikopteri dün şafakla birlikte Gazne'ye indi ve Amerikalı Heather Mercer ile Dayna Curry, Avustralyalı Diana Thomas ve Peter Bunch, Alman Margrit Stebnar, Kati Jelinek, Silke Duerrkopf ve Georg Taubman'ı özgürlüğe uçurdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle