GeriDünya Kürtlerin sinirini bozar diye Türkçe radyoya kilit
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kürtlerin sinirini bozar diye Türkçe radyoya kilit

İsveç’teki Türkler, 28 yıldır dinledikleri Türkçe radyo programı ‘Merhaba’ yayınlarını 15 Ocak 2006 tarihinden itibaren artık dinleyemeyecekler. Danimarka’dan sonra İsveç Devlet Radyosu (SR) de ani bir kararla Türkçe yayınların kaldırılacağını açıkladı.

İsveç’te yaşayan en büyük göçmen dilleri arasında yer alan Türkçe yayınının kaldırılması kararıyla ilgili olarak İsveç Radyosu Yönetimi şu açıklamada bulundu:

‘Türkçe, İsveç’teki Süryani ve Kürt grupları için çok hassas bir siyasi dil. Bu dilde yayın, bu kişiler üzerinde olumsuz etki yapabilir. Bu nedenle kaldırılması gerekir.’

İSVEÇÇE ÖĞRENSELERDİ

İsveç Radyosu’nun program şefi Kerstin Brunnberg yaptığı açıklamada, ‘Türkler 40 yılı aşkın bir süredir İsveç’teler. Şimdiye kadar İsveççeyi öğrenmeliydiler. Öğrenmediler ise bu onların sorunu’ dedi.

İsveç Devlet Radyosu, Türkçe yayınların son bulacağı 15 Ocak 2006 tarihinde Kürtçe yayınları artırma kararı aldı. Kürtçe yayınlarla Türkçe’nin karşı karşıya konulduğu izlenimi yaratan İsveç Radyosu’nun yayın politikası, Türkler arasında huzursuzluk yarattı.

Türkler bütün göçmenler gibi Kürtçe yayınlara da yer verilmesini çok doğal karşılarken, Türkçe’nin kaldırılmasının politik tercihten kaynaklandığı endişesini taşıdıklarını söylediler. Bütün bu gelişmelerden sonra Türk Federasyonu ve dernekler üyelerine çağrıda bulunup Türkçe yayının geri verilmesi için imza kampanyası başlattı.

Yedek Roj TV’nin onursal başkanı

PKK
yanlısı Roj TV’yi kapatmayı reddeden Danimarka’nın eski başbakanı Anker Jorgensen’in, bu televizyonun kapatılma ihtimaline karşı yayın yaptığı belirtilen Mezopotamya TV’nin 2000 yılından bu yana onursal başkanlığını yaptığı ortaya çıktı. İki dönem başbakanlık yapan Jorgensen, kanalın açılış töreninde, ‘Mezopotamya TV’nin Danimarka’da yayına başlamasından memnuniyet duyuyorum’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle