Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kürtlerin Kerkük’teki ’nüfus oyunu’

  Can HASASU/KERKÜK, (DHA)
  30.09.2005 - 13:43 | Son Güncelleme:  Irak anayasa referandumu ve genel seçimler için gün sayarken Kuzey Irak’ta çoklu etnik yapıya sahip Kerkük kenti, anlaşmazlıkların merkezinde yer almaya devam ediyor.

  Kerkük’ü ‘Kürt şehri’ olarak gören Kürtler, kentin kendi kaderine kendisinin karar vermesini talep ederken, bir yandan da seçim ve referandumda kilit rol oynayacak Kerkük’ün demografik yapısını kendi lehlerinde değiştirmek için var güçleriyle çalışıyor.

  Saddam döneminde kentten göçe zorlananlar geri dönerken, Kürtler başka bölgelerden de Kürtleri Kerkük’e yerleştirerek nüfus dengesini bozmaya çalışıyor. Çok sayıda Kürtün bölgeye yerleştirilmesi, kaçak yapılanmayı da beraberinde getiriyor. Ünlü internet sitesi Google’ın ’Google Earth’ adlı uydu fotoğrafı hizmeti, Saddam sonrası dönemde başlayan kaçak yapılaşmayı açıkça gözler önüne seriyor.

  Google Earth programı dünyanın tamamına ait uydu fotoğraflarını iki boyutlu bir modellemede topluyor. Programdaki uydu fotoğraflarına bakıldığında New York’taki ikiz kulelerin yıkılmış olduğu görülüyor. Kerkük’te ise valilik binasının etrafında beton engeller bulunmuyor ve Amerikan bombardımanında vurulan istihbarat binası sapasağlam duruyor. Bütün bunlar uydu fotoğrafları, İkiz Kuleler’in hedef alındığı 11 Eylül 2001 ile Saddam rejiminin yıkıldığı 9 Nisan 2003 tarihleri arasında çekilmiş olduğunu gösteriyor. Bir başka deyişle uydu görüntüleri Saddam’ın devrilmesinden yakın bir zaman önce çekildi.

  Uydu görüntüleriyle şimdiki durum karşılaştırıldığında Kerkük’teki kaçak yapılaşma ve Kürtlerin lehine değişen demografik yapı açıkça ortaya çıkıyor.

  SU DEPOSU ETRAFINDA SIVASIZ KAÇAK BİNALAR

  İlk görüntü Kerkük’ün kuzeybatısındaki su depolarına ait. Uydu fotoğrafları su depolarının bulunduğu tepeyi ve eteklerini çıplak bir arazi olarak gösterirken, DHA’nın aynı bölgede Eylül 2005’te çektiği fotoğraflarda ise sıvasız kaçak yapılar görülüyor.

  İkinci görüntü kentin Erbil girişine ait. Buralar Erbil kentinde hüküm süren Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) yandaşlarının yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Uydu fotoğrafları Saddam öncesi dönemde Erbil yol ayrımı ve ilaç deposunun etrafını boş olarak belgelerken, Eylül 2005 tarihli DHA fotoğraflarında ise rastgele inşa edilmiş sıvasız binalar göze çarpıyor.

  SÜLEYMANİYE YOLUNDA İKİ FARKLI TABLO

  Üçüncü görüntü ise kentin Süleymaniye girişine ait. Burası da Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yandaşlarının yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Uydudan alınan fotoğraflar Süleymaniye’ye giden ana yoldan ayrılan bir caddenin her iki tarafını boş arazi olarak gösterirken, güncel görüntüler sağlı sollu yükselen sıvasız binalarıyla tamamen farklı bir tablo çiziyor.

  Kentin Kürt göçmenlerin akınına uğrayan bir başka noktası da Olimpiyat Stadı’nın bulunduğu doğu yakası. Uydudan stadın çevresi tamamen boş olarak görülürken Eylül 2005 tarihli görüntülerde stad, önüne yapılan binalar nedeniyle güçlükle görülüyor.

  YETKİLİLER KAÇAK YAPILAŞMAYA GÖZ YUMUYOR

  Son görüntü de Kerkük polis akademisinin hemen karşısında bulunan Tören Alanı’na ait. Uydu fotoğraflarında boş alan olarak görülen Tören Alanı’nın arka tarafı Kürt göçmenlerce çoktan paylaşıldı. Hatta alandaki tribünlerin arasına duvar örülerek onlar bile konut haline getirilmiş. Bu son örnekte ihlalin Polis Akademisi’nin hemen karşısında olması kolluk kuvvetlerinin kaçak yapılaşma karşısında etkisiz kalışına en güzel örneği teşkil ediyor.
  Türkmenler ve Kerküklü Araplar Kürt kökenli olan Kerkük Valisi’ni ve Belediye Başkanı’nı kaçak yapılaşmaya göz yummakla suçluyor. İddialar, belediyenin Kürt göçmenlere devlet arazilerini göstererek, gelecekte çıkarılacak bir imar affında yasal tapularını almanın yolunu açtığını savunuyor. Kerkük Valisi Abdurrahman Mustafa, kaçak yapıların yıkılacağını söylemesine rağmen 2 yıldan bu yana bu yönde bir uygulamaya gidilmedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı