Dünya Kurtlar Vadisi'ne Almanya'dan yasak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  172
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurtlar Vadisi'ne Almanya'dan yasak

Kurtlar Vadisi'ne Almanya'dan yasak

Almanya’da "Kurtlar Vadisi Filistin" filminin gösterimi yasaklandı. Gerekçe olarak filmin Yahudi soykırımı kurbanlarını anma gününde vizyona girmesi gösterildi.

ALMANYA'DA "KURTLAR VADİSİ" KRİZİ

"KURTLAR VADİSİ - FİLİSTİN" FİLMİNİN FRAGMANI / WEB TV 

 

Der Spiegel dergisinin, filmin Almanya’daki distribütörü Pera Film’den yapılan açıklamaya dayandırdığı haberinde Almanya'da, 27 Ocak’ta, yani Uluslararası Holokost (Yahudi soykırımı) Kurbanlarını Anma Günü’nde vizyona girecek "Kurtlar Vadisi Filistin" filminin gösterimini yasakladığı bildirildi.

 

Alman Film Kontrol Derneği'nin (FSK), filmin yayınına izin vermediğini belirten sözcü, açıklamasında, "Resmi yazı henüz elimize ulaşmadı ancak filmin Perşembe günü vizyona girmeyeceğini kesin olarak söyleyebilirim" dedi

 

Filmin yayınının Avusturya'da da durdurulma ihtimali olduğu, ancak sonucun henüz netleşmediği ifade edildi.

TÜRK KÖKENLİ MİLLETVEKİLİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Alman kamuoyu, filmin bu tarihte vizyona girmesine anti-Semitist öğeler barındırdığı gerekçesiyle tepki göstermişti.

Son olarak dün Almanya Anti-Semitizmle Mücadele Örgütleri Koordinasyon Konseyi filmin “Amerikan karşıtı, İsrail karşıtı ve anti-semitist duyguları körüklediği” yönünde bir açıklama yaptı.

 

Koalisyon ortağı Hür Demokratlar’ın Meclis Grubu Entegrasyon Sözcüsü Serkan Tören de filmi anti-semitist görüşler taşıdığı gerekçesiyle eleştirdi.

 

"Kurtlar Vadisi Filistin"in Almanya’daki dağıtımını üstlenen Köln merkezli Pera Film yetkilileri ise tarihin hassasiyeti hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, filmin aslında Kasım ayında vizyona gireceğini ancak prodüksiyon sorunları dolayısıyla bu tarihe kadar geciktiğini ifade etmişti.

 

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında yaşanan ve dokuz Türk’ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara baskınından da bahsedilen film, Almanya'da 100 sinemada birden gösterime girecekti. Almanya'da 27 Ocak, Nasyonal Sosyalizm Kurbanlarını Anma Günü olarak kutlanıyor.

 

TARİHE KARA BİR LEKEYLE İMZA ATILDI


Alman Film Kontrol Derneği'nin (FSK) yasağına dair Pana Film'in açıklaması şöyle:

 

 

Alman Film Kontrol Derneği’nin (FSK) Kurtlar Vadisi Filistin filmiyle ilgili verdiği karar bir skandaldır…

Bu karar karşısında hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız… Alman yasalarına göre hiçbir film yasaklanamaz ve sansüre tabi tutulamaz… Hukuku, demokrasiyi, fikir özgürlüğünü ve vicdanı ayaklar altına alan FSK, bu kararıyla tarihe kara bir lekeyle imza atmıştır…

FSK’nın uygunsuz bulduğu şey şüphesiz ki Filistinlilerin çektiği acının perdeye yansımasıdır… Filistin’de insanların siyonist ideoloji uğruna sistemli olarak öldürülmesidir… Özgürlüklerinin ellerinden alınmasıdır… Hukuka aykırı olarak hapsedilmeleri, evlerinden yurtlarından atılmalarıdır…

Bu utanç verici kararı yine dünyanın tüm vicdan sahibi insanlarına havale ediyoruz… Suçumuz, masum insanların yanında yer almak, faşist-siyonist politikaların destekçisi olmamak… Eminiz ki milyonlarca vicdan sahibi bu filmi seyrederek bu suça ortak olacaktır…


Pana Film

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle