Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Kürt kapanı’ Erdoğan’ın üzerine kapanabilir

  Erhun GEYİSİ/PARİS, (DHA)
  23.10.2007 - 18:33 | Son Güncelleme:

  FRANSA’nın önde gelen gazetelerindden Le Monde, Kuzey Irak’a düzenlenecek bir sınır ötesi operasyonun Başbakan Tayyip Erdoğan ve AKP’ye büyük bir zarar vereceğini öne süren bir makale yayımladı.

  Gazetedeki köşesinde Türkiye’deki terör olaylarını ve olası bir sınır ötesi operasyonun etkilerini değerlendiren yazar Daniel Vernet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin bugüne dek yaptıklarına övgüde bulunurken, Kuzey Irak’a askeri operasyon fikrinin AKP’ye zarar vereceğini iddia etti.

  AKP’nin Türkiye’nin Avrupa Birliği yolundaki modernleşme adımlarını başarıyla atmasını sağladığı öne sürülen makalede Tayyip Erdoğan, ekonomik liberalleşme, enflasyonun düşüşü, ciddi yapısal reformların ve ordunun siyaset üzerindeki etkisinin azaltılması konularında oldukça başarılı bir Başbakan olarak tanıtıldı.

  Yazar Vernet, Kuzey Irak’a yönelik operasyonu ‘Kürt Kapanı’ olarak adlandırırken, bu kapanın hedefinin de Tayyip Erdoğan olduğunu iddia ederek, “Kürt kapanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerine kapanma riski taşıyor” ifadesini kullandı. Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne yaklaştıran lider olarak Başbakan Erdoğan’ın askeri müdahale seçeneğini en son ihtimal olarak düşüneceğini öne süren Le Monde yazarı, ‘Kürt Kapanı’nın, son ‘e-müdahale’si başarısız olan askerlerin ve Kemalistlerin de işine geldiğini, bölgeye yapılacak askeri müdahalenin, Ordu’nun bir süredir düşüşe geçen siyasetteki etkisini yeniden artıracağını kaydetti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı