Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kurey: ABD ayrımcılık yapıyor

  Hürriyet Haber
  18.04.2004 - 14:13 | Son Güncelleme:

  Filistin Başbakanı Ahmed Kurey, Hamas lideri Abdülaziz Rantisi'nin dün akşam İsrail saldırısında öldürülmesi üzerine yaptığı çıklamada, Washington yönetimini İsrail yararına ayrımcılık yapmakla suçladı.

  Kurey, bazı ülkelerin liderlerine yazdığı mektupta, barış sürecine geri dönülmesi için uluslararası konferans düzenlenmesi talebinde bulundu.

  ABD'yi, ''İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Gazze Şeridi ile Batı Şeria'daki yerleşkelere ilişkin planını destekleyerek'', ayrımcılık yapmakla suçlayan Kurey, ''ABD ile İsrail'in tutumu, uluslararası topluluğun şahitlik yaptığı taraflar arasındaki anlaşmalara ve uluslararası hukuka aykırıdır'' dedi.

  Kurey, mektubunda, daimi statü görüşmelerine geri dönülmesi ve barış sürecinde ilkelerin
  hatırlatılmasına olanak sağlayacak bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu.

  Bush'un, Şaron'un yeni planına destek vermesi ve ardından Rantisi'nin öldürülmesi üzerine Filistinli yetkililerin büyük bölümü, barış sürecinin ve görüşmelerin tekrar başlama ihtimalinin ortadan kalktığı görüşünü savunuyor. Filistin Başbakanı Kurey'in, konferans
  çağrısı, barış sürecine geri dönme isteği olarak algılanıyor.

  İsrail Başbakanı Şaron, ABD tarafından desteklenen planında, GazzeŞeridi ile Batı Şeria'nın bazı bölümlerindeki yerleşkelerin kaldırılması karşılığında, Batı Şeria'nın diğer kesimlerindeki İsrailli yerleşimcilerin daimi ikametini istiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı