GeriDünya Kürdistan'ı biz çizeriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kürdistan'ı biz çizeriz

The Guardian Gazetesi'nde yayınlanan ‘‘Kürtler'in yeni Irak'tan umutları hızla eriyor’’ başlıklı haberde Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile yapılmış röportaja da yer verildi. Talabani, ‘‘Kürdistan'ın sınırlarını Kürt halkı belirleyecek’’ dedi.

‘‘Bize karşı soykırım planlayan ve etnik temizlik uygulayan diktatörlük son buldu’’ diyen Talabani, ‘‘Irak ordusu ve baskı uygulayan diğer güvenlik ve istihbarat servisleri de bitti. Rahatça uyuyabiliriz’’ dedi. Kürtlerin merkezi yönetimde de söz sahibi bulunduğunu, Hoşyar Zebari'nin Dışişleri Bakanı olduğunu işaret eden Talabani, gündemin öncelikli maddeleri arasında etnisiteden çok coğrafi özelliklere dayalı bir federal devlet olduğunu söyledi. Guardian, ‘‘Kürtlerin büyük bir federal birlik oluşturulmasını istemesi, Kürt milliyetçiliğini ve İslami devlet uman Şii elementleri kontrol altında tutmak isteyen Irak Arap milliyetçileriyle çatışabilir. Bu arada Türkiye, İran ve Suriye'de Kürtlerin yeni oluşmaya başlayan emin tavırlarını derin kuşkuyla karşılıyor’’ dedi.

BÖLÜCÜLERE İZİN YOK

Talabani ise ‘‘Kürdistan'ın sınırları Kürt halkı tarafından belirlenecektir. Bazıları belki bizi bölmek istiyor, ancak biz buna izin vermeyeceğiz. Yıllarca özgürlük için mücadele ettikten sonra, herşey Arap kardeşlerimizi ve uluslararası toplumunu, demokratik ve federal bir sistemde bizim haklarımızı tanımaya ikna etme yeteneğimize bağlı. Biz hepimiz buna bağlıyız’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle