Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kum kentinden Hatemi'ye destek bildirisi

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İRAN'ın kutsal kenti İmam Humeyni’nin kalesi sayılan Kum'daki medreselerde bulunan 200 din adamı, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin reformlarını desteklediklerini belirten ortak bir bildiri yayınladı.

  Hatemi'nin cumhurbaşkanı seçildiği 23 Mayıs 1997 seçimlerini, ‘1979 İslam devriminin tamamlanması ve İslam devriminin yenilenmesi için taze bir kan’ olarak niteleyen din adamları, ‘bugün herkes toplumda reforma ihtiyaç duyulduğunu anlamıştır’ dedi.

  ‘Reform ihtiyacının reddedilmesi veya reformu anlamsız hale getirecek bir yorum sunmanın, İslami rejime son vermekten başka bir sonuca ulaşmayacağı’ ifade edilen bildiride, reformların, ‘halka uyum sağlama imkanı ve zamanı vermek için uzun dönemde sürekli olarak gerçekleştirilmesi’ istendi.

  Hatemi'nin cumhurbaşkanı seçildiği 23 Mayıs'ı ülke için ‘kutlu bir olay’ olarak niteleyen din adamları, ‘destan’ olarak tanımladıkları bu olaya muhalif olanların, ‘yasadışı yollardan elde ettikleri kazançları kaybetmekten korkan kimseler olduğunu’ ifade ettiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı