GeriDünya Kül kabusu yaz aylarını zehir edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kül kabusu yaz aylarını zehir edecek

Kül kabusu yaz aylarını zehir edecek
refid:14625186 ilişkili resim dosyası

Yaklaşık iki haftalık aranın ardından dün tekrar etkin bir şekilde faaliyete geçen ve İrlanda hava sahasının kapanmasına neden olan İzlanda'daki volkanik yanardağ bugün de bölgedeki hava trafiğini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yetkililer, volkanik kül bulutlarının yaz boyunca başta İngiltere olmak üzere Avrupa'daki uçuşları aksatabileceğini açıkladı.

AVRUPA'YA DEHŞET YAŞATMIŞTI / FOTO GALERİ

İzlanda'daki Eyjafjallajökull yanardağından çıkan kül bulutları Avrupa'daki hava trafiğini etkilemeye devam ediyor.

Yeni kül bulutları nedeniyle dün hava sahasını 6 saatliğine uçuşlara kapatan İrlanda bugün TSİ 13.00'dan itibaren Dublin havaalanı TSİ 10.00'dan itibaren de Donegal, Sligo and Knock havaalanlarını kapattı.

İngiltere'de ise ülke üzerine yaklaşan yeni  kül bulutları nedeniyle, İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın hava sahası yerel saatle TSİ 09.00'dan itibaren 12 saatliğine kapatıldı

İzlanda'daki yanardağ patlamasından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere'de geçen ay tüm havaalanlarından karşılıklı uçuşlar 6 gün boyunca yapılamamıştı.

YAZ BOYUNCA KÜL KUSACAK
Geçtiğimiz ay yaklaşık bir hafta boyunca hava trafiğini felç eden kül bulutları konusunda endişe verici açıklama ise İngiltere Sivil Havacılık Kurumu'ndan (CAA) geldi.

CAA'dan yapılan açıklamada, volkanik kül bulutlarının yaz boyunca uçuşlarda aksaklıklara yol açabileceği belirtildi.

Yetkililerin yaptığı tahmine göre, yanardağda devam eden sismik aktivite ve kuzey rüzgarları, kül bulutlarını aylarca periyodik olarak İngiltere hava sahasına sürükleyecek. Bu durumda da özellikle yaz aylarında milyonlarca turiste ev sahipliği yapan bu ülkenin hava sahasının günlerce kapanabileceği belirtildi.

AVRUPA HAVA SAHASI BİRLEŞİYOR
Öte yandan İzlanda'daki yanardağdan yükselen kül bulutu nedeniyle Avrupa’daki havayolu şirketlerinin, aşırı temkinli davranarak gereksiz yasaklar getirdikleri eleştirisine maruz kalan AB ulaştırma bakanları, Avrupa hava sahasını birleştirme kararı aldı.

Brüksel’de bir araya gelen AB Ulaştırma Bakanları, Avrupa hava sahasının birleştirilerek, yönetiminin tek bir otoritenin kontrolüne bırakılmasını kararlaştırdı. Toplantıda ayrıca Avrupa Komisyonu’nun da zarara uğrayan havayollarına tazminat ödenmesi yönünde hükümetlere rehberlik etmesi benimsendi.

Yapılacak yeni “Uluslararası hava koridoru” uygulaması ile Avrupa sahasının 27 üye ülkenin kontrolünde olması uygulamasına son verecek.

Ayrıca Avrupa'da hava güvenliğinden sorumlu olan Eurocontrol adlı kuruluşun da, benzer krizlerde daha fazla rol üstlenmesi gündeme gelecek. Uçuş yasaklarından milyarlarca dolar zarar eden havayolu şirketlerinin tazminat taleplerine de, Avrupa Komisyonu'nun rehberliğinde yanıt verilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle