GeriDünya Kül kâbusu geri döndü İrlanda ‘havasını’ kapattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kül kâbusu geri döndü İrlanda ‘havasını’ kapattı

Kül kâbusu geri döndü İrlanda ‘havasını’ kapattı
refid:14614170 ilişkili resim dosyası

İzlanda'daki Eyjafjallajökull yanardağından yükselen küller nedeniyle İrlanda hava sahasını bu sabah yerel saatle 08.00 itibariyle 14 saat kapattığını açıklamıştı. Ancak son yapılan açıklamada havalimanlarınnı bugün öğlen saatlerinde açılacağı belirtildi.

İskoçya'nın bazı bölgelerine de dün akşamdan bu yana uçak seferleri yapılamıyordu. Şimdi Avrupa'yı yeniden kül korkusu sardı. Yetkililer iki hafta önce Avrupa genelinde yaşanan 'kül' kaosunun yeniden yaşanmasından endişe ediyorlar.

İrlanda Havacılık Kurumu (IAA), yeni kül bulutları yüzünden İrlanda'daki uçuşlara getirilen sınırlamanın, şimdilik diğer  Avrupa ülkelerini etkilemeyeceğini açıkladı.

Ülkenin kuzeybatı kesimlerinde yeni kül bulutlarının tespit edilmesi nedeniyle bugün 08.00 itibaren İrlanda'daki  havalimanlarının kapatılacağını belirten IAA, öğleden sonra havalimanlarını açacaklarını belirtti.

IAA, İrlanda havalimanlarındaki uçuşlara getirilen sınırlamanın, İrlanda üzerinden yapılan İngiltere ve Avrupa uçuşlarını kapsamadığını da açıklamıştı.

İrlanda'nın kuzey batısındaki Donegal Havalimanı, dün uçuşlara kapatılmıştı.

Yetkililer, kül bulutlarını önüne katan rüzgarın, güney ve güneydoğu yönünde estiğini belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle