GeriDünya Kudüs'te yolcu otobüsüne ateş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kudüs'te yolcu otobüsüne ateş

Kudüs'ün kuzeydoğusunda, Filistinli bir militan tarafından bir İsrail otobüsüne düzenlenen silahlı saldırıda iki kişinin öldüğü, yaralı sayısının ise 35 olduğu açıklandı.

İsrail Kızılhaçı Magen David Adom'un yetkilisi Avi Zahar, İsrail televizyonuna yaptığı açıklamada, yaralılardan 4'ünün ağır olduğunu belirtti. Zahar, 4 kişinin de ''orta derecede'' yaralı olduklarını söyledi. 

Görgü tanıkları ve polis kaynaklarının ifadelerine göre, saldırı muhtemelen sadece bir kişi tarafından düzenlendi. Bu kaynaklara göre, bir taksiden inen saldırgan, otobüse M-16 otomatik silahla ateş açtı. 

Doğu Kdudüs'ün ''Fransız Tepesi'' yöresindeki Yahudi yerleşim biriminde hedef alınan otobüste 40 kadar kişinin bulunduğu belirtildi. Saldırganın kaçarken bir sivil, bir İsrail sınır polis ve bir askerin açtığı ateşte vurularak öldürdüğünü açıkladı. 


Bu arada, saldırının sorumluluğunu Filistinli aşırı dinci Hamas örgütü üstlendi. Saldırının, İsrail'in, iki hafta önce işgal ettiği Batı Şeria'nın Kalkiliye kentinden bu gece çekilmeyi planladığını açıklamasının ardından düzenlenmesine dikkat çekiliyor.  İsrail Başbakanı Arial Şaron'un danışmanlarından Dore Gold da,  çekilme planının yeniden değerlendirilmesi gerekeceğini söyledi.


İSRAİL, 3 FİLİSTİN FABRİKASINI YIKTI


İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde havan topu mermisi imal edildiğinden şüphelendiği üç Filistin fabrikasını yıktı. Askeri yetkililer, fabrikaların yıkılmasını, bölgedeki Yahudi yerleşimcilere açılan havan ateşine misilleme olarak değerlendirdi. Bu arada, Filistinli yetkililer, İsrail tanklarının dün Gazze'dekigüvenlik noktalarına açtığı ateş sonucu, Filistinli bir güvenlik yetkilisinin öldüğünü bildirdi.

İSRAİL, ÇEKİLME KARARI ALMIŞTI

İsrail Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer, ordunun 18 Ekim'den bu yana kısmen işgal altında tuttuğu 5 Filistin kentinden biri olan Kalkiliye'den bu akşam çekileceğini bildirdi.
Ben Eliezer, haftalık bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ordunun Batı Şeria'nın Kalkiliye kentinden bu akşam çekileceğini açıklarken, Tulkarem, Ramallah, Nablus ve Cenin'den çekilme tarihi konusunda bilgi vermedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres de, bu açıklamadan kısa bir süre önce, İsrail ordusunun önümüzdeki günlerde ''kent kent çekileceğini'' belirtti.

ŞARON ABD GEZİSİNİ ERTELEDİ

Bu arada, İsrail Başbakanı Arial Şaron 11 Kasım'da yapmayı planladığı ABD gezisini erteledi. Şaron'un erteleme nedeni açıklanmadı. Şaron'un bu kararı Ortadoğu'da şiddeti de tırmandırdı. Filistinliler ile İsrail askerleri özellikle Batı Şeria'da bir çok noktada karşılıklı ateş açtı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle