GeriDünya Küba'yı kızdırdılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küba'yı kızdırdılar

Küba'yı ziyaret eden 8 Türk milletvekilinin gazetelerde yer alan haber ve fotoğrafları olay oldu. Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı fotoğrafları tek tek gösterdiği milletvekillerine, ‘‘‘Küba'nın böyle tanıtılması hoş değil’’ dedi.

Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Angel Dalmau, Türk Parlamento Heyeti ile yaptığı görüşmede, basında çıkan haberleri masaya koyarak, Küba Devleti’nin bu konudaki rahatsızlığını açıkça dile getirdi.

DSP Milletvekili Burhan Bıçakçıoğlu'nun Puro Fabrikası'ndaki kadın işçilerle öpüşme fotoğraflarının da gündeme geldiği 3 saat süren görüşmede Dalmau, milletvekillerinin Küba temaslarıyla ilgili Türk medyasında çıkan haberleri tek tek gösterdi. Bakan Yardımcısı, duyduğu rahatsızlığı, ‘‘Küba böyle tanıtılacaksa hoş değil. Küba'nın Türkiye'de yanlış tanınmasını istemiyoruz’’ diye dile getirdi.

Bu sözler üzerine heyet üyeleri zor anlar yaşadılar. Türkiye'nin Küba Büyükelçiliği 3'üncü katibi Zeynep Kaleli'nin de hazır bulunduğu görüşme sonrası, milletvekillerinin son derece üzgün oldukları gözlendi. Daha sonra programa göre Bakan Yardımcısı Rodrigo Malvierca ile görüşmesi gereken heyet, onun yardımcısı Türkiye Masası Teknik Müdürü Bayan Dagumar Gonzalez tarafından, en alt düzeyde kabul edildi.

Bu olaydan sonra, dün TBMM'de danışmanı aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan heyet başkanı Rıdvan Budak, gezinin birinci günü Pazar'a rastladığı için Küba tarafının hazırladığı program gereğince Küba'nın turizm alanındaki en önemli bölgesi olan Varadero'daki plaja gittiklerini anlattı. Daha sonraki günlerde ise bazı kurum ve kuruluşların temsilcileriyle son derece ciddi ve yararlı görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Budak, Türkiye'de bu gezinin, ‘magazin malzemesi’ yapılması ve turistik amaçlı bir gezi olarak gösterilmesinin hem kendilerine, hem de Küba devletine haksızlık olduğunu öne sürdü.

Küba'ya giden milletvekilleri

DSP: Hüseyin Mert, Rıdvan Budak, Yekta Açıkgöz, Bekir Gündoğan, Burhan Bıçakçıoğlu, Kemal Tuğmaner

MHP: Şevket Bülent Yahnici, Mehmet Gül.

Gidişlerini iptal eden milletvekilleri ise Murat Sökmenoğlu (MHP) Suat Çağlayan, Fırat Dayanıklı, Faruk Demir, Ahmet Ertürk (DSP)

Rahşan Hanım'a küvet beğendiler

MİLLETVEKİLLERİ dün sabah İspanyol sömürgesiyken Vali Sarayı olarak kullanılan binayı gezdiler. Sarayın son derece lüks ve ihtişamlı banyosuna giren DSP milletvekilleri merkez küvetleri görünce, ‘‘İşte burjuvazi. Bu kadar şatafat imparator saraylarında bile yok’’ dediler. Şevket Bülent Yahnici de DSP'lilere dönerek, ‘‘Niye burjuva diyorsunuz. Rahşan Hanım da gelip şu küvette yıkansa kötü mü olur yani?’’ dedi. DSP'li Burhan Bıçakcıoğlu ise ‘‘Niye burada yıkansın canım? Evinde mis gibi yıkanır’’ karşılığını verdi. Bıçakcıoğlu daha sonra, ‘‘Arkadaşlar bu sarayın nesi hoşuma gitti biliyor musunuz? Hep kadınlar çalışıyor, hiç erkek yok’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle