GeriDünya Küba'da II. Castro dönemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küba'da II. Castro dönemi

Küba'da II. Castro dönemi
refid:8306289 ilişkili resim dosyası

Küba'da bir dönem sona erdi. Devlet Başkanı Fidel Castro'nun görevi bırakmasının ardından kardeşi Raul Castro resmen devlet başkanlığına geçti. Sağlık nedenleriyle görevi bırakan Fidel Castro, Küba'nın son yarım yüzyılına damgasını vuran lider olarak tarihe geçti. Yeni başkan Raul Castro'yu ilk kutlayan Hugo Chavez oldu.

Küba'nın yeni devlet başkanı Raul Castro, ağabeyinden devraldığı üllkenin varolan uygulamalarını devam ettirmenin yanında halkın yaşam standardını yükseltmek için çaba harcayacak. Ekonomik reformlar bugünlerde en öncelikli hedefler arasında. 76 yaşındaki Raul Castro,  ülkedeki hassas dengeleri de gözetmek zorunda kalacak.

1959 yılındaki devrimin ardından ülkeyi 49 yıl yöneten Fidel Castro(81), sağlık durumunu gerekçe gösterek devlet başkanlığı görevini bıraktıoğını açıklamıştı. Bir buçuk yıl önce bağırsak ameliyatı geçiren Castro'nun yerine zaten erkek kardeşi Raul Castro vekalet ediyordu.

5 KAHRAMANDAN BİRİ

Küba'nın Savunma Bakanı Raul Castro, ağabeyi Fidel'i, Che Guevara ile tanıştıran kişi. Küba direnişinde büyük rol almıştı. Fidel, 31 Temmuz 2006'da mide ameliyatı olduğunda yetkilerini geçici olarak kardeşine devretmişti.

Raul Castro, Küba devrimi sürecinde Che Guevara ve ağabeyi Fidel Castro'yla beraber "comandante" ünvanına sahip 3 kişiden biri. Küba'nın en önemli 5 kahramanı arasında yer alıyor.

Ancak Fidel'e vekalet ettiği süre içinde ondan çok daha radikal davranışlar gösterdi. 1931 doğumlu kardeş Castro evli ve dört çocuk sahibi. Fidel'den farklı olarak medyatik olmaktan hiç hoşlanmıyor. Özel hayatı kapalı kutu gibi.

ABD: DEĞİŞİM POTANSİYELİ

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom  Shannon, Küba Devlet Başkanlığı makamına Fidel Castro'nun yerine kardeşi  Raul Castro'nun gelmesinin Küba için potansiyel bir değişim olduğunu  söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı'nın Latin Amerika ülkelerinden sorumlu yardımcısı  olan Tom Shannon, “Küba'da bir değişim olasılığı ve potansiyeli var ama  değişim içeriden gelmeli” dedi ve Küba'da yaklaşık yarım yüzyıldan beri  ilk kez bir siyasal liderin değişmesinin “anlamlı” olduğunu kaydetti.

Shannon'un açıklaması, Raul Castro'nun sağlık nedenleriyle emekliye  ayrılan ağabeyinin yerine devlet başkanı olarak seçilmesine ABD'den  gelen ilk tepki oldu.

İLK HUGO CHAVEZ KUTLADI
       
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez,  Küba'nın yeni devlet başkanı seçilen Raul Castro'yu kutlayan ilk devlet  adamı oldu.
Hugo Chavez, “Alo Başkan” adlı televizyon programındaki konuşmasında,  “Raul hep vardı, susardı ve neredeyse görünmezdi, bununla birlikte  devrime, Küba halkına ve ağabeyi Fidel Castro'ya en derin bağlılıkla  çalışırdı” dedi.

Yeni devlet başkanını “Yoldaş Raul” olarak nitelendiren Chavez, Raul  Castro'nun Moncada Kışlası baskınında, Granma teknesinde, cezaevinde ve  1 Ocak 1959'daki devrim zaferinde ağabeyinin ayrılmaz yol arkadaşı  olduğunu hatırlattı ve kadim dostu Fidel Castro'yu da anarak, “Fidel,  sen 'komandante Fidel' olarak kalacaksın. Çok yaşa Fidel, çok yaşa  Küba” diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle