Dünya Haberleri

DÜNYA

  Küba’da hüzün Miami’de bayram

  Hürriyet Haber
  02.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Neredeyse yarım asırdan bu yana ABD’nin her türlü devirme girişimine meydan okuyan Fidel Castro, sonunda yorgun düştü. Gastroental kanama nedeniyle ameliyat edilen 80 yaşındaki Küba lideri, geçici olarak yetkilerini kardeşi Raul’a devrederken, Kübalı sürgünlerin yaşadığı ABD’nin Miami kentinde bayram vardı.

  1959 yılında öncülük ettiği Sosyalist devrim ile Amerikan hegemonyasına son verip Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro, yılların stresine yenik düştü. Gastroental kanama sonrasında operasyon geçiren Küba lideri (80), yetkilerini geçici olarak kendisinden 5 yaş küçük kardeşi Raul Castro’ya devretti.

  Yıllardan bu yana süren Amerikan ambargosu ve devirme girişimlerine rağmen dimdik ayakta kalmayı başaran Castro, televizyonda yayınlanan açıklamasında geçtiğimiz günlerde Arjantin’de yapılan Güney Amerikalı liderler zirvesinde çok yorulduğuna işaret ederek, "Bu, bağırsaklarımda akut bir kanamaya yol açtı, sonrasında zorlu bir cerrahi müdahale gerekti. Ameliyat nedeniyle birkaç hafta dinlenmem, sorumluluk ve görevlerimden uzak kalmam gerekiyor" dedi. Castro yetkilerini geçici olarak Komünist Parti liderliği, silahlı kuvvetler komutanlığı, savunma bakanlığı ve devlet konseyi başkanlığını yürüten kardeşi Raus Castro’ya devrettiğini ilan etti.

  Fidel Castro’nun hastalandığı haberinin ardından iki milyon nüfuslu Havana’nın sokaklarında olağanüstü bir durum gözlenmedi. Kent sakinlerinin Castro’nun sağlığıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istedikleri ve meraklı bir bekleyiş içinde oldukları göze çarpıyor. Havanalı ev hanımı Xiomara Llanes, "Tanrı’dan onu kurtarmasını istedim. Biz Fidel’e aşığız. Sahip olduğumuz tek kurtarıcı o" diye konuştu. ABD’nin Miami kentinde ise Kübalı muhalifler, Castro’nun ameliyat edildiği haberlerini sokaklarda eğlenerek ve havai fişekler atarak kutladılar.

  Castro, 2004’te düşerek sol dizini kırmasının ardından ameliyat geçirmişti ancak uyanık kalmak için epidural lokal anesteziyi tercih etmiş, böylece yetkilerini devretmek zorunda kalmamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı