GeriDünya Küba-ABD pano savaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küba-ABD pano savaşı

Küba-ABD pano savaşı
refid:3802419 ilişkili resim dosyası

Küba’nın başkenti Havana’daki Amerikan misyonunun binasının cephesindeki dev elektronik ekrandan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin tanıdığı özgürlüklere ilişkin maddeler yayınlanıyor. Küba hükümeti ise birkaç aydır Amerikan misyonunun binasının karşısında, Amerikan askerlerinin Irak’taki Ebu Garib cezaevindeki kötü muamelelerinin fotoğraflarını, "Faşist. Made in USA" ifadesiyle sergiliyor.

Havana’daki AFP muhabiri, Küba devleti ile ABD misyonu arasındaki "pano savaşında" binanın cephesinde, yoldan geçenlerin okuması için kırmızı harflerle "Her bireyin yaşam, özgürlük ve kendi güvenlik hakkı vardır. Madde 3" ya da "Kimse keyfi olarak gözaltına alınamaz, tutuklanamaz ya da sürgün edilemez. Madde 9" yazılarının bulunduğunu aktardı.

BİR RÜYAM VAR

Dev ekranda birbiri ardına akan yazılarda ayrıca, "Evrensel Beyanname BM tarafından Aralık 1948’de kabul edilmiştir" ve Amerikalı insan hakları savunucusu Martin Luther King’in 28 Ağustos 1963’te yaptığı tarihi konuşmadaki ünlü, "Bir rüyam var" sözleri de okunuyor.

ABD’nin Havana’daki yeni misyon şefi Michael Parmly, Küba lideri Fidel Castro’ya "küçük gangster" demiş, ondan önceki misyon şefi James Cason ise 2004 Noel’inde misyon binası önüne, Nisan 2003’te ağır cezalara çarptırılan 75 rejim muhalifine atfen dev bir "75" rakamı koydurmuştu. Küba rejimi de düzenli olarak misyon binası önünde gösteri düzenliyor. Küba ve ABD arasında 1961’den bu yana diplomatik ilişki bulunmuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle