GeriDünya KRV Eyaleti’ni nasıl bir koalisyon bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KRV Eyaleti’ni nasıl bir koalisyon bekliyor

KRV Eyaleti’ni nasıl bir koalisyon bekliyor

Almanya’nın nüfusu en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçimlerin en büyük kaybedeni oldu. Sol Parti kıl payı meclise giremedi. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hür Demokratlar arasında bir sandalye fazlalığıyla koalisyon görünüyor.

KRV’de SPD tam bir hezimet yaşadı. Seçmen SPD Yeşiller koalisyonunu iktidardan düşürdü. İlk tahminlere göre yüzde 5 oy alarak, meclise girmesi beklenen Sol Parti’nin oyları yüzde 4.9’a geriledi ve Meclis dışında kaldı. Seçimi kaybeden SPD teşkilat başkanı Hannelore Kraft, “Yenilginin sorumluluğunu üstleniyorum ve bütün görevlerimden istifa ediyorum” dedi.
Seçimin en büyük kazananı Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hür Demokratlar (FDP) oldu.

CDU İLE FDP SEÇENEĞİ GÖRÜNÜYOR

Seçim sonuçlarına göre CDU ile FDP arasında bir sandalye fazlalığıyla klasik koalisyon seçeneği görünüyor. 199 sandalyeli mecliste CDU ile FDP 100 sandalyeye sahip. Seçim akşamı FDP lideri Christian Lindner, koalisyona sıcak bakmadığı mesajı vermişti ancak FDP’nin koalisyondan kaçamayacağına kesin gözüyle bakılıyor. SPD ise CDU’nun başbakanlığında büyük bir koalisyona girmek istemiyor.
KRV’de oy dağılımı şöyle oldu:  CDU yüzde 33, SPD yüzde 31.2, Yeşiller yüzde 6.4, FDP yüzde 12.6, AfD yüzde 7.4...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle