Dünya Krizinin çözümü için Pakistan devreye girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krizinin çözümü için Pakistan devreye girdi

Krizinin çözümü için Pakistan devreye girdi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Katar krizinin çözümüne yönelik çabalar kapsamında bugün Suudi Arabistan'a gidiyor. Navaz Şerif'in bir günlük ziyaretinde üst düzey Suudi yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn ve Yemen dahil bazı ülkeler Katar'ı "terörizme destek vermekle" suçlamış ve bu ülkeyle ilişkilerini kesmişti. Katar ise iddiaları reddediyor.

İDDİALAR YALANLANDI

Öte yandan İslamadad yönetimi, Pakistan askerlerinin, Türk ordusuna destek için Katar'a konuşlanacağı iddialarını yalanladı. Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan Pazar günü yaplan açıklamada bu iddialar, "Körfez'deki kardeş Müslüman ülkeler ve Pakistan arasında yanlış anlamaya yol açma amacı güden kötü niyetli bir kampanya" olarak nitelendirdi.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani ise Al Jazeera televizyonuna yaptığı açıklamada, arabulucu rolünü üstlenen Kuveyt ile temasta olduklarını ve ilişkileri kesen Körfez ülkeleri ile diyalog için hazır olduklarını ancak şimdilik çağrılarına bir yanıt almadıklarını açıkladı.

İLİŞKİLERİ KESEN ÜLKELERDEKİ KATARLILARIN GELECEĞİ BELİRSİZ

Bazı Arap ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkileri kesmesi, bu ülkelerde yaşayan Katar vatandaşlarının geleceklerini de belirsiz hale getirdi. Katarlı yetkililer, ilişkilerin kesildiği ülke vatandaşlarının Katar'da kalmaya devam edebileceklerini belirtirken; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn de kendi vatandaşlarıyla evli Katarlıların ülkelerinde kalmaya davem edebileceğini açıkladı. Daha önce bu ülkeler, Katar vatandaşlarına ülkeden ayrılmaları için 14 günlük süre vermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle