GeriDünya Kritik toplantı öncesi görüşme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kritik toplantı öncesi görüşme

Kritik toplantı öncesi görüşme

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel bin Ahmed Al-Jubeir, yarın yapılacak "Suriye" toplantısı öncesi görüştü.

ABD ve Rusya'nın girişimiyle, Suriye'deki savaşa son verilmesi amacıyla Viyana'da geçtiğimiz hafta başlatılan "Suriye" görüşmeleri devam ediyor. Sinirlioğlu, Kerry, Lavrov ve Al-Jubeir, yarın yapılacak "Suriye" toplantısı öncesinde Imperial Otel'de dörtlü toplantı yaptı. Basın mensuplarının sadece görüntü almasına izin verilen toplantı ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Sinirlioğlu, dörtlü toplantı öncesinde Grand Otel'de Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Al-Jubeir ve Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atiyye ile üçlü toplantıda bir araya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise toplantı öncesinde Bristol Otel'de İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ayrı ayrı görüştü.

Kritik toplantı öncesi görüşmeBugünkü toplantıların, yarın yapılacak toplantıya hazırlık ve istişare nitelikte olduğu belirtildi.

Geçen hafta yapılan dörtlü toplantıda, görüşmelerin daha geniş katılımlı bir şekilde devam ettirilmesi kararlaştırılmıştı. Rusya özellikle İran ve Mısır'ın da sürece dahil edilmesini istemişti.


Yarın yapılacak toplantıya aralarında İran'ında bulunduğu 17 ülke ile AB ve BM temsilcilerinin katılması bekleniyor.

Derin görüş ayrılıkları bulunan taraflar, 2012'de kabul edilen Cenevre bildirisi temelinde "Suriye'de tam yetkili geçiş hükümetinin kurulması" konusunda ilerleme sağlamaya çalışacak.