GeriDünya Kritik soruyu duymadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kritik soruyu duymadı

Kritik soruyu duymadı
refid:16814754 ilişkili resim dosyası

ABD, Çin Devlet Başkanı’nı muhteşem bir davetle ağırlarken geziye iş anlaşmalarının yanı sıra Pekin’in insan hakları ihlalleri damga vurdu. Cintao, basının yönelttiği insan hakları sorusunu ancak ikincisinde anlayabildi.

DÜNYANIN en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin arasında Washington’da süren görüşmeler, 45 milyar dolarlık iş anlaşması ve Çin’in Amerikan şirketi Boeing’e verdiği 200 uçak siparişine rağmen yine tansiyonlu oldu. ABD Başkanı Barack Obama, 13 yıldır kente gelen ilk Çin devlet başkanı Hu Jintao onuruna önceki akşam akşam Beyaz Saray’da görkemli bir davet verirken, dışarıda da Çin’in insan hakları ihlalleri protesto edildi. 200 kişi “Katil Hu Jintao” diye saatlerce bağırdı.
Tibet, Uygur
Çin’de Tibet ve Uygur kökenli azınlıklara uygulanan baskılara ek olarak, 2010 Nobel Barış Ödülü sahibi Liu Xiaobo gibi muhalif isimlerin hapiste tutulması, uluslararası toplumun Çin’i en ağır eleştirdiği konular. Ve bu konular, Hu’nun salı günü başlayan ABD gezisinin de en önemli siyasi ayağı. İnsan hakları, dün ilk önce Hu ve Obama’nın ortak basın toplantısında gündeme geldi. Bir Amerikalı gazeteci, Hu’ya Çin’in insan hakları sicilini sordu. Ancak Hu, şaşırtıcı bir şekilde Obama’nın yanıtının ardından herhangi bir yanıt vermedi. Sonra başka bir Amerikalı gazeteci, neden önceki soruya cevap vermediğini sorunca da güldü ve çevirinden kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu iddia etti. Ardından, Çin’in birçok alanda gelişmeye devam ettiğini, insan haklarının da bu konulardan biri olduğunu söyledi.
İnsan hakları Obama’nın, Beyaz Saray davetinde de Çin’le ilgili tartışılan en önemli konuydu. Davetliler arasında bulunan Human Rights Watch’un direktörü Kenneth Roth, yemeğe davet edilmesinin Başkan Hu’ya bir mesaj olduğunu belirtti.

Jackie Chan Beyaz Saray’da

Hu Jintao onuruna verilen, “Özde Amerikan” temalı Beyaz Saray davetinde, 225 konuğa taze sebze, Maine Eyaleti ıstakozu, keçi peynirli armut salatası, kuru dinlendirilmiş biftek, elma turtası ve dondurma ikram edildi. Davete gelenler arasında, karate ustası sinema oyuncusu Jackie Chan, modacı Vera Wang, çellist Yo-Yo Ma da vardı. First Lady Michelle Obama, geceye Çin bayrağındaki kırmızıdan bir elbiseyle katıldı. Davetliler arasında bulunan oyuncu-şarkıcı Barbra Streisand ise neden geceye davet edilmiş olabileceği sorulduğunda, “Çin lokantasında çalışmıştım” diyerek yanıt verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle